Kontrofensywa: Rosyjscy jeńcy twierdzą, że Rosjanie się boją

"Ukraińskie siły kontynuowali działania w ramach kontrofensywy co najmniej na czterech odcinkach frontu 18 czerwca i uzyskali niewielkie zdobycze terytorialne" - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie na temat przebiegu wojny Rosji z Ukrainą.

Aktualizacja: 19.06.2023 13:12 Publikacja: 19.06.2023 06:05

Ukraiński artylerzysta

Ukraiński artylerzysta

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481

ISW pisze, że Ukraińcy posunęli się naprzód na odcinku frontu w promieniu 30 km na południe od Kreminnej. Szef miejskiej administracji wojskowej Awdijiwki (obwód doniecki), Witalij Barabasz, informował o przesunięciu się ukraińskich sił o kilometr na północ od miasta w ciągu dwóch tygodni.

Czy ukraińska armia wstrzyma kontrofensywę?

"Rosyjskie źródła twierdzą, że ukraińska armia prowadzi kontrofensywę na południe, południowy zachód i południowy wschód od miejscowości Wełyka Nowosiłka, w rejonie administracyjnej granicy między obwodami donieckim i zaporoskim" - pisze w analizie ISW.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy zajęli wieś w obwodzie zaporoskim

Think tank pisze o kontynuowaniu przez Ukraińców kontrofensywy w obwodzie zaporoskim i zajęciu wsi Piatichatki, o czym informował szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego, Władimir Rogow. Zajęcie wsi potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

ISW cytuje też rzecznika ukraińskiego Zgrupowania Wojsk "Tawria" (działającego na południu Ukrainy, głównie w obwodzie zaporoskim), Walerija Szerszenia, który twierdzi, że Rosjanie kontratakują w zachodniej części obwodu donieckiego i w obwodzie zaporoskim, gdzie Ukraińcy mają "dużo pracy".

Ukraińska armia może tymczasowo wstrzymać działania kontrofensywne, by dokonać ponownej oceny swojej taktyki przed przyszłymi działaniami

Ukraiński mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow podał, że Rosjanie przerzucają wojsko i ciężki sprzęt z rejonu Nowej Kachowki i Kachowki w obwodzie chersońskim do obwodu zaporoskiego, na linię frontu.

Według ISW ukraińska armia może tymczasowo wstrzymać działania kontrofensywne, by dokonać ponownej oceny swojej taktyki przed przyszłymi działaniami. Szef estońskiego wywiadu wojskowego, płk Margo Grosberg spodziewa się, że w najbliższych siedmiu dniach nie będziemy obserwować ukraińskiej kontrofensywy. "Wall Street Journal" informował 17 czerwca - zauważa think tank - że Ukraińcy "niemal wstrzymali swoje natarcia w ostatnich dniach".

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy posunęli się o 7 km. Rosja rzuca do walki więźniów

ISW przypomina przy tym, że według szacunków think tanku Ukraińcy nie rzucili jeszcze swoich głównych sił do natarcia - do kontrofensywy Ukraina miała sformować 12 brygad, w tym 9 uzbrojonych w zachodni sprzęt pancerny, tymczasem w atakach, według analityków, dotychczas brały udział tylko trzy nowo sformowane brygady.

W porannym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosjanie w ciągu doby stracili 630 żołnierzy, pięć czołgów, sześć transporterów opancerzonych i 18 zestawów artyleryjskich.

Rosyjscy jeńcy wojenni: Oddziały zaporowe strzelają do uciekających z pola walki

Think tank odnotowuje też publikację "Wall Street Journal", w której pojawiły się wypowiedzi rosyjskich jeńców wojennych wziętych do niewoli w czasie ostatnich walk. Z rozmów z jeńcami wynika, że morale rosyjskich żołnierzy jest niskie, a Rosjanie nadal korzystają z tzw. oddziałów zaporowych, które strzelają do uciekających z pola walki żołnierzy.

Czytaj więcej

Rosjanie próbują wykrwawić ukraińską armię

Trzech jeńców z Rosji, którzy poddali się Ukraińcom w czasie walk w rejonie Wełykiej Nowosiłki twierdzą, że wśród Rosjan szerzy się strach przed ukraińską kontrofensywą. Jeńcy mówili, że rosyjskie dowództwo nie szanuje życia i zdrowia żołnierzy i wysyłają na linię frontu nawet rannych, których uznano za niezdolnych do służby. Jeńcy mówią także o jednostkach zaporowych, które znajdują się na tyłach rosyjskich wojsk i strzelają do żołnierzy, którzy chcą uciec z pola walki. 

3

Tyle (z 12) nowo sformowanych brygad mieli jak dotąd użyć w ramach kontrofensywy Ukraińcy

Jeńcy mówią także, że Rosjanie mają problem z wyposażeniem jednostek i uzupełnieniem ich składów osobowych. Rosyjskiej armii ma brakować czołgistów i załóg wozów bojowych. Jeńcy mieli też wyrazić obawę przed ewentualnym powrotem do Rosji w ramach wymiany jeńców, ponieważ rosyjskie prawo zabrania żołnierzom poddawania się wrogowi.

ISW pisze, że Ukraińcy posunęli się naprzód na odcinku frontu w promieniu 30 km na południe od Kreminnej. Szef miejskiej administracji wojskowej Awdijiwki (obwód doniecki), Witalij Barabasz, informował o przesunięciu się ukraińskich sił o kilometr na północ od miasta w ciągu dwóch tygodni.

Czy ukraińska armia wstrzyma kontrofensywę?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Konflikty zbrojne
Wielka i wstydliwa tajemnica Kremla. Rosyjscy dezerterzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konflikty zbrojne
Izrael ma gotowy plan inwazji na Liban. Nowa pełnoskalowa wojna?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży