Kontrofensywa: Reuters potwierdza ukraińskie sukcesy. "Ciała Rosjan na ulicach"

Dziennikarze agencji Reutera dotarli we wtorek do wsi Nieskuczne, wyzwolonej w czasie kontrofensywy przez ukraińską armię. To pierwsze niezależne potwierdzenie postępów Ukrainy w ramach prowadzonej od ok. 4 czerwca kontrofensywy.

Publikacja: 14.06.2023 05:15

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 476

W ramach kontrofensywy Ukraina odbiła z rąk Rosjan kilka wiosek w obwodach zaporoskim i donieckim. Reuters podkreśla, że są to największe sukcesy ukraińskiej armii od siedmiu miesięcy.

Kontrofensywa Ukrainy: Władimir Putin nie widzi potrzeby mobilizacji

Rosja jak dotąd nie potwierdziła oficjalnie żadnych ukraińskich zdobyczy. Prezydent Rosji, Władimir Putin, mówił we wtorek, że nie widzi potrzeby ogłaszania nowej mobilizacji w Rosji w celu powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy.

- Dziś nie ma takiej potrzeby - mówił Putin w czasie spotkania z korespondentami wojennymi i blogerami wojskowymi, pytany o nową falę mobilizacji w Rosji.

Obecnie na Ukrainie walki trwają na długiej na 1 000 km linii frontu biegnącej przez wschodnią i południową Ukrainę.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Rosjanie podają, że zdobyli ukraińskie czołgi Leopard i wozy Bradley

Putin w czasie spotkania z korespondentami wojennymi zagroził ponownie wycofaniem Rosji z tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca 2022 roku między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ. Porozumienie otworzyło szlak przez Morze Czarne dla transportu żywności z Ukrainy.

- Myślimy o wyjściu z tego porozumienia - powiedział Putin. - Niestety raz jeszcze nas oszukano - nic nie zrobiono, aby ułatwić dostawy naszego zboża na inne rynki - dodał.

Jeśli Rosja nie zgodzi się na przedłużenie porozumienia zbożowego wygaśnie ono 17 lipca.

Dziennikarze Reutera w wyzwolonej przez Ukraińców wsi

Agencja Reutera w swojej depeszy opisuje jak wygląda wyzwolona przez Ukraińców wieś Nieskuczne. Jak czytamy w miejscowości położonej nad niewielką rzeką Mokrij Jałyj nie ma ani jednego mieszkańca. - Jeszcze trzy dni temu byli to Rosjanie. Wygoniliśmy ich z Nieskucznego. Chwała Ukrainie - mówi Artiem, członek jednostki ukraińskiej obrony terytorialnej, z którym rozmawiali dziennikarze Reutera.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę we wsi Nieskuczne mieszkało kilkaset osób. Obecnie we wsi zniszczone lub uszkodzone mają być niemal wszystkie zabudowania.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Nie zawahamy się użyć broni atomowej, która znajdzie się na Białorusi

Dziennikarze Reutera widzieli na ulicach wsi ciała co najmniej trzech rosyjskich żołnierzy.

Wizyta dziennikarzy agencji Reutera we wsi Nieskuczne to pierwsze niezależne potwierdzenie ukraińskich zdobyczy w tym rejonie, gdzie ukraińska armia stara się przełamać rosyjską obronę.

Po tygodniu walk ukraińska armia miała przesunąć się na południowym wschodzie Ukrainy o ok. 6,5 km i zająć teren o powierzchni ok. 90 km2 - wynika ze słów Hanny Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

Tymczasem Putin, na wspomnianym spotkaniu z korespondentami wojennymi przekonywał, że ukraińska kontrofensywa nie odnosi sukcesów na żadnym odcinku, a straty ukraińskie mają być 10 razy większe niż straty rosyjskie.

Putin nie chciał jednak odpowiedzieć czy Rosja w najbliższym czasie rozpocznie własną ofensywę. Jak dodał decyzje w tej sprawie będą podejmowane, gdy zakończy się ukraińska kontrofensywa.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek o odparciu ukraińskich ataków na południu Ukrainy. Resort obrony Rosji pokazał też nagranie, na którym mają być widoczne niemieckie czołgi Leopard i amerykańskie wozy bojowe Bradley, które miały zostać zdobyte przez Rosjan.

W ramach kontrofensywy Ukraina odbiła z rąk Rosjan kilka wiosek w obwodach zaporoskim i donieckim. Reuters podkreśla, że są to największe sukcesy ukraińskiej armii od siedmiu miesięcy.

Kontrofensywa Ukrainy: Władimir Putin nie widzi potrzeby mobilizacji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią
Konflikty zbrojne
Rakiety USA na Ukrainie. Miedwiediew grozi strefą sanitarną na terytorium Polski