Stany Zjednoczone badają przyczyny zawalenia się tamy w Nowej Kachowce

Zawalenie się tamy, która zasila ukraińską elektrownię wodną Kachowka, może mieć druzgocący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy - powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ds. komunikacji strategicznej, John Kirby.

Publikacja: 06.06.2023 20:07

Stany Zjednoczone badają przyczyny zawalenia się tamy w Nowej Kachowce

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

- Widzieliśmy doniesienia, że Rosja była odpowiedzialna za eksplozję tamy, którą, przypominam, siły rosyjskie przejęły nielegalnie w zeszłym roku i okupują od tego czasu  – powiedział Kirby, dodając, że USA współpracują z Ukraińcami w celu zebrania informacji.

Kirby nie powiedział, czy Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że to Rosja stoi za uszkodzeniem tamy, ani nawet czy było to celowe działanie.

Czytaj więcej

Ukraińcy ustalili, kto jest odpowiedzialny za wysadzenie tamy w Nowej Kachowce

Polityk zauważył, że zawalenie się tamy, która zasila ukraińską elektrownię wodną Kachowka, może "mieć druzgocący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy", a to skłoniło Stany Zjednoczone do udzielenia jej pomocy humanitarnej.

Kirby odmówił odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ, jeśli w ogóle, zdaniem Stanów Zjednoczonych będzie miało zawalenie się tamy na letnią kontrofensywę Ukrainy.

Zapora w Nowej Kachowce  jest największym zbiornikiem wodnym na Ukrainie pod względem objętości i  ostatnią z sześciu zapór z czasów sowieckich na rzece Dniepr – głównej drodze wodnej biegnącej przez południowo-wschodnią Ukrainę. W dole rzeki znajduje się wiele miast i miasteczek, w tym Chersoń, miasto liczące przed wojną około 300 000 mieszkańców.

Wysadzenie tamy spowodowało zalanie kilkudziesięciu wsi i miasteczek, szacuje się, że około 16 tysięcy ludzi straciło domy.

Obie strony oskarżają się nawzajem o wysadzenie tamy, ale Ukraina przedstawiła dowody na to, że za atakiem i powodzią stoi Moskwa.

Zachód zaś jednogłośnie twierdzi, że to kolejna zbrodnia wojenna, jaką popełnia Rosja podczas inwazji na Ukrainę.

Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
Konflikty zbrojne
Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Ukraiński parlamentarzysta o ofensywie Rosji: Nikt nie wie co będzie
Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
Konflikty zbrojne
Czekanie na odwet. Jak Izrael odpowie na atak Iranu