Rosja drugi raz od początku wojny informuje o swoich stratach

Minister obrony Siergiej Szojgu po raz pierwszy od września ubiegłego roku oficjalnie poinformował o stratach, jakie poniosła Rosja na etapie odpierania ukraińskiej kontrofensywy. Oskarżył też Ukrainę o uszkodzenie elektrowni Kachowka.

Publikacja: 06.06.2023 17:00

Siergiej Szojgu

Siergiej Szojgu

Foto: mil.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

6 czerwca minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że podczas odparcia ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy zginęło kilkudziesięciu żołnierzy.

- Niestety nie obyło się bez strat. W sumie podczas odparcia ofensywy wroga w Połączonej Grupie Wojsk zginęło 71 żołnierzy, a 210 zostało rannych. Straty wroga: 15 czołgów, dziewięć bojowych wozów piechoty, dwa samochody i dziewięć dział  – powiedział Szojgu.

Czytaj więcej

Nowa Kachowka pod wodą po wysadzeniu tamy

Według ministra Ukraina próbowała atakować 4 czerwca w pięciu kierunkach siłami dwóch brygad zmechanizowanych, a 5 czerwca w siedmiu kierunkach siłami pięciu brygad. Szojgu twierdzi, że próby te zostały powstrzymane.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony po raz pierwszy od września 2022 roku poinformowało o stratach armii podczas „wojskowej operacji specjalnej" - taka jest w Rosji jedyna dopuszczalna definicja zbrojnej napaści na Ukrainę.
Wówczas Szojgu informował, że zginęło 5937 osób i był to jedyny jak dotąd przypadek ogólnego podsumowania rosyjskich strat.

Ponadto Szojgu oskarżył Ukrainę o naruszenie  konstrukcji elektrowni wodnej Kachowka, co doprowadziło do zalania dużych obszarów. Według Szojgu wróg popełnił akt „sabotażu”, aby przenieść część sił  w rejon  działań ofensywnych,  aby uniemożliwić Rosji posuwanie się w kierunku Chersonia.

Ukraina kategorycznie zaprzecza, jakoby miała uszkodzić tamę w Nowej Kachowce. Jej wysadzenie spowodowało, że zagrożonych ewakuacją jest 16 tysięcy osób.

Strona ukraińska ostrzegała o rosyjskich zamiarach przerwania tamy w październiku ubiegłego roku.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca