04:33
05.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
00:03
05.06.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:56
05.06.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie siedem ataków rakietowych, 25 uderzeń z powietrza oraz ok. 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Ryzyko ataków rakietowych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie - podał Sztab Generalny Ukrainy.

23:25
04.06.2023

Eksplozje w obwodzie charkowskim

W mieście Czuhujiw w obwodzie charkowskim słychać było co najmniej pięć eksplozji - podał szef lokalnych władz Serhij Łobodenko. Według niego, do wybuchów doszło pod Charkowem.

22:54
04.06.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły 22 ostrzały terenów przygranicznych. Odnotowano 103 eksplozje. Rosjanie użyli moździerzy i artylerii. Według ukraińskich władz, dwie osoby zostały ranne.

22:33
04.06.2023

Żaryn: Nie utożsamiać działań polskich ochotników z władzami RP

Sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP oświadczył, że opisywany w mediach Polski Korpus Ochotniczy nie jest w żaden sposób powiązany z Siłami Zbrojnymi RP ani żadną instytucją RP. "Działań polskich ochotników wspierających Ukrainę w walce z Rosją nie należy utożsamiać z władzami RP" - podkreślił.

Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że w akcjach Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu "Wolność Rosji", formacji paramilitarnych złożonych z Rosjan walczących po stronie Ukrainy, przeprowadzonych na terenie obwodu biełgorodzkiego w Rosji, wzięli udział ochotnicy z Polskiego Korpusu Ochotniczego.

Pierwotny wpis informujący o tej sprawie został usunięty.

22:07
04.06.2023

Wiceminister obrony: Po zwycięstwie proces wstąpienia Ukrainy do NATO będzie przebiegał szybko

- Chcielibyśmy zobaczyć plan, mapę drogową lub listę działań, które obie strony – NATO i Ukraina – powinny podjąć, aby w bardzo krótkim czasie doprowadzić do członkostwa (Ukrainy w Sojuszu – red.) – powiedział wiceminister obrony Ukrainy Wołodymyr Gawryłow w rozmowie z Politico. Polityk przyznał, że w czasie wojny akces Kijowa do NATO nie jest możliwy, ale jednocześnie „Ukraina musi zrozumieć, że po jej zwycięstwie ten proces wchodzenia do bloku będzie bardzo, bardzo krótki”. Według niego Ukraina będzie prowadziła negocjacje w sprawie „systemu gwarancji bezpieczeństwa” z NATO w okresie przejściowym do członkostwa. Gwarancje te, zdaniem wiceministra, powinny obejmować zobowiązania państw NATO do pomocy Ukrainie w wygraniu wojny, wsparcie ukraińskiej gospodarki, poparcie dla kontynuacji sankcji i inne formy nacisku na Rosję.

21:38
04.06.2023

Rosyjskie lotnictwo zaatakowało obwód chersoński

Wojska rosyjskie przy użyciu lotnictwa zaatakowały miejscowości w obwodzie chersońskim, raniąc cywila i niszcząc obiekt cywilny - poinformowała na Telegramie Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa. „W wiosce Wesele najeźdźcy zniszczyli teren przedsiębiorstwa rolnego bombami lotniczymi. W wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału lekko ranna została 64-letnia kobieta, poszkodowanej udzielono pomocy medycznej” - przekazano w komunikacie.

21:10
04.06.2023

Bułgaria przeprowadzi duże ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym

Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, że w dniach 5-9 czerwca na Morzu Czarnym odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe „Szabla 2023”. „Z różnych platform naziemnych i powietrznych prowadzone będą intensywne ostrzały celów powietrznych i nawodnych” — poinformował resort. W ćwiczeniu taktycznym wezmą udział Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna oraz Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych. Głównym celem ćwiczeń jest „poprawa współdziałania bułgarskich formacji wojskowych”.

20:40
04.06.2023

Rosyjskie kanały zhakowane na Krymie

„Zhakowano transmisję wielu krymskich operatorów kablowych. Sygnał jest wyłączany. Telewizja naziemna – wszystkie multipleksy – działają normalnie” - poinformował na Telegramie Oleg Kriuczkow, doradca szefa okupacyjnych władz Krymu. Nie wskazał, kto dokonał włamania i na czym ono polegało, ale w mediach społecznościowych opublikowane zostały nagrania - wyemitowany został film zachęcający do nierozprzestrzeniania doniesień o ukraińskiej kontrofensywie.

20:11
04.06.2023

Zełenski: Nadejdzie czas, kiedy dzieci będą chronione przed takim złem, jak zło rosyjskie

W swoim niedzielnym przemówieniu do narodu Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że rosyjski terror odebrał już życie setkom ukraińskich dzieci, a oficjalnie potwierdzono śmierć już 485 osób niepełnoletnich. - Jest to liczba, którą możemy oficjalnie potwierdzić, znając dane każdego dziecka. Niestety, rzeczywista liczba jest wyższa. Za każdym razem, gdy wyzwalamy naszą ziemię z rąk rosyjskich okupantów, poznajemy straszną prawdę o okupacji. O tym, ile osób, ile dzieci jest pochowanych na okupowanym terytorium – w grobach tej wojny, tej agresji. A ile jeszcze jest pod ruinami w ukraińskich miastach i wsiach spalonych przez Rosję? Do tej pory niestety nie mamy pełnych informacji o setkach tysięcy dzieci, które zostały deportowane do Rosji. Na dziś, dzięki różnym staraniom, udało się odzyskać z deportacji 371 dzieci - mówił prezydent Ukrainy, podkreślając, że wiadomo o co najmniej 19 505 deportowanych ukraińskich dzieciach.

Dziś w naszym kraju obchodzony jest dzień pamięci o dzieciach, które zginęły w wyniku rosyjskiej agresji - mówił prezydent, zapowiadając skazanie „bandytów” i „bandy zbirów z Kremla”. - Nie mam co do tego wątpliwości. Nad osiągnięciem tego celu pracują wszystkie niezbędne instytucje prawne. A dziś, w tym dniu pamięci, chcę podziękować wszystkim na świecie, którzy wspierają nasze wysiłki na rzecz sprawiedliwości - powiedział Zełenski.

19:42
04.06.2023

Ukraiński Sztab Generalny podał liczbę zestrzelonych nocą Shahedów

W nocy z 3 na 4 czerwca armia rosyjska zaatakowała Ukrainę ośmioma dronami szturmowymi Shahed-136/131, z których sześć zostało zniszczonych przez ukraińskich obrońców - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zestrzelone zostały też 4 z 6 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555.

19:12
04.06.2023

Obwód biełgorodzki ostrzelany przez Rosjan

Rosyjskie wojsko rozpoczęło ostrzał artyleryjski w kierunku „ukraińskich sabotażystów” w pobliżu Nowej Tawołżanki w obwodzie biełgorodzkim - informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Wróg został rozproszony i wycofał się” - przekonuje resort.

18:42
04.06.2023

Belgia prosi o wyjaśnienia dotyczące użycia jej broni na terenie Rosji

Belgijska broń, produkowana przez Fabrique Nationale de Herstal i dostarczona Ukrainie przez władze belgijskie, była ostatnio używana przez „bojówki antyputinowskie” na terenie obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Minister obrony Ludivine Dedonder i szefowa resortu dyplomacji Hadja Lahbib „jak najszybciej skontaktują się z władzami ukraińskimi w celu uzyskania wyjaśnień” - podaje dziennik „Le Soir”. „Dostawy te są przeznaczone dla Sił Zbrojnych Ukrainy w celu ochrony ich terytorium i ludności przed rosyjską inwazją. Jest to wyraźnie wskazane w dokumentach towarzyszących każdej dostawie (…) Broń ta nie jest zatem dozwolona dla samotnych grup, które mają wewnętrzne rosyjskie cele” - czytamy na portalu belgijskiej gazety.

18:13
04.06.2023

Stoltenberg: Szwecja spełniła żądania Turcji dotyczące członkostwa w NATO

Szwecja wypełniła wszystkie swoje zobowiązania do członkostwa w NATO - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowach w Turcji z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Przyznał, że „Turcja ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa”, ponieważ „żaden inny członek NATO nie doświadczył tylu ataków terrorystycznych”. Jednak, według Stoltenberga, Sztokholm odpowiedział na obawy Ankary i podjął „konkretne i znaczące kroki”.

17:43
04.06.2023

Jednoosobowe akcje wsparcia Nawalnego w dniu urodzin

Rosyjski opozycjonista i więzień polityczny Aleksiej Nawalny obchodzi w niedzielę swoje 47. urodziny. Z tej okazji jego zwolennicy organizują w całej Rosji jednoosobowe akcje wsparcia.

17:16
04.06.2023

Polscy ochotnicy walczyli na terytorium Rosji? Komunikat został usunięty

„Wszyscy zadają nam jedno pytanie, czy braliśmy udział w operacji na terenie obwodu biełgorodzkiego... Odpowiedź jest jednoznaczna - oczywiście, że tak!” - można było przeczytać w niedzielę na Telegramie, na „Oficjalnym kanale informacyjnym Polskiego Korpusu Ochotniczego w Ukrainie”. „Polski Korpus Ochotniczy brał udział w wypełnieniu zadania bojowego wraz z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym. Łączą nas nie tylko więzy braterstwa broni, ale także osobiste przyjaźnie i koleżeństwo" - dodano, podkreślając, że „wszyscy wrócili z zadania cali i zdrowi".

Polski Korpus Ochotniczy we wpisie zaznaczył, że informacje o udziale w działaniach partyzanckich zostały umyślnie opublikowane z dużym opóźnieniem „ze względów bezpieczeństwa”. Po kilku godzinach komunikat zniknął z Telegrama. Nie są znane powody usunięcia wpisów.

16:45
04.06.2023

Walki w obwodzie biełgorodzkim?

Wojska rosyjskie walczą z ukraińskimi sabotażystami w Nowej Tawołżance w obwodzie biełgorodzkim - powiedział szef władz regionu Wiaczesław Gładkow w nagraniu, opublikowanym na Telegramie. - Mam nadzieję, że wszyscy zostaną zniszczeni, nie może być inaczej - dodał.

16:15
04.06.2023

Białoruś martwi się o żubry i skarży Polskę za barierę na granicy

Andriej Chudyk, minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Białorusi, w rozmowie z reżimową agencją BiełTA stwierdził, że „Białoruś nadal broni swojego stanowiska w sprawie ogrodzenia w Puszczy Białowieskiej”.

Czytaj więcej

Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
15:55
04.06.2023

Eksplozja w pobliżu Melitopola

Na południe od Melitopola w obwodzie zaporoskim doszło do eksplozji, której przyczyny nie są na razie znane - poinformowała okupacyjna administracja miasta na Telegramie. W lakonicznym komunikacie przekazano, że „służby operacyjne badają przyczyny zdarzenia”. Nieoficjalne kanały mówią o nawet trzech głośnych wybuchach.

15:25
04.06.2023

Alarm powietrzny na wschodzie Ukrainy

W obwodach zaporoskim i donieckim ogłoszony został alert powietrzny. Mieszkańcy wzywani są do udania się do schronów.

15:10
04.06.2023

Pieskow: Rosja musi dokończyć „operację specjalną”

Rosja musi „wykonać swoje zadanie do końca”, jeśli chodzi o „wojskową operację specjalną” (jak w propagandowej nowomowie mówi się w Rosji o inwazji na Ukrainę) - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. - Nie mamy innej alternatywy - stwierdził w rozmowie z czołowym kremlowskim propagandzistą Pawłem Zarubinem.

14:35
04.06.2023

Kontrola schronów w Kijowie

Z 1078 sprawdzonych wczoraj schronów, 359 było nieprzygotowanych, a kolejne 122 zamknięte. 597 nadawało się do użytku.

14:02
04.06.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Nie będzie ogłoszenia startu kontrofensywy

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie zapowiadające kontrofensywę, zaznaczając, że nie będzie ogłoszenia o jej rozpoczęciu.

13:34
04.06.2023

Proukraińscy rosyjscy bojownicy twierdzą, że wzięli do niewoli dwóch rosyjskich żołnierzy

Zaproponowali dokonanie wymiany podczas spotkania z gubernatorem regionu biełgorodzkiego.

13:04
04.06.2023

Okupacyjne władze na Krymie: Zniszczono 9 dronów

Zainstalowany przez Rosję szef okupowanego Krymu, Siergiej Aksjonow, poinformował, że Rosjanie zestrzelili w nocy dziewięć wrogich dronów.

12:10
04.06.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: "Paranoiczni" rosyjscy urzędnicy rozprawiają się z niebieskimi i żółtymi kolorami w miejscach publicznych

Rosja rozprawia się z ludźmi noszącymi niebieski i żółty kolory, interpretując to jako symbolikę wspierającą Ukrainę - informuje w swoim raporcie wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

11:54
04.06.2023

Ukraińcy oczyszczają front z min

Ukraińska kontrofensywa może nabierać kształtów, ale najpierw musi usunąć tysiące min przeciwpiechotnych rozmieszczonych wzdłuż linii frontu.

"The Washington Post" informuje, że żołnierze pracują w nocy, aby nie ujawniać swoich pozycji. Dowódcy przekazali amerykańskiemu dziennikowi, że prace prowadzone są od tygodni.

11:24
04.06.2023

Daniłow: Straty Rosji w Bachmucie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wyniosły prawie 23 tys. żołnierzy

- Od 1 września, kiedy Moskwa zaczęła wykorzystywać skazańców jako najemników w Bachmucie, zginęło 22 816 osób (Rosjan - red.). Nasze straty były 7,5 razy mniejsze.Nie mamy prawa poddawać naszych miast - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

10:58
04.06.2023

Wołodin chce dochodzenia w sprawie "mordowania i torturowania żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce"

- Takie zbrodnie nie mają przedawnienia, konieczne jest, aby Komitet Śledczy i Prokuratura Generalna prowadziły śledztwo - uważa spiker Dumy Państwowej.

Czytaj więcej

Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
10:38
04.06.2023

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu spotkał się w Turcji z obrońcami Azowstalu

10:34
04.06.2023

Cztery osoby  zatrzymane w sprawie śmierci kobiety w Kijowie przed zamkniętym schronem 

O podjętych działaniach poinformowała prokuratura okręgowa w Kijowie.

Jedna osoba, ochroniarz, który nie odblokował drzwi, pozostaje w areszcie, podczas gdy trzy inne, w tym lokalny urzędnik, zostały umieszczone w areszcie domowym

09:58
04.06.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 209 940 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 209 940 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę. W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 470 żołnierzy.

Rosja straciła również 3 837 czołgów, 7 512 opancerzonych wozów bojowych, 6 305 pojazdów i zbiorników paliwa, 3 555 systemów artyleryjskich, 1 132 pociski manewrujące, 583 systemy rakietowe wielokrotnego startu, 344 systemy obrony powietrznej, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 175 dronów i 18 łodzi.

09:47
04.06.2023

Członek partii Putina: Nie osiągnęliśmy celów na Ukrainie

- Przy obecnym wsparciu Zachodu Rosja nie będzie w stanie przejąć Ukrainy, aby cokolwiek z nią zrobić - uważa Konstantin Zatulin.

Czytaj więcej

Członek Dumy Państwowej: Nie osiągnęliśmy żadnych celów na Ukrainie
09:28
04.06.2023

Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w lotnisko w pobliżu miasta Kropywnycki

O rosyjskim ataku poinformował rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

08:51
04.06.2023

Dron zestrzelony w okupowanym przez Rosję mieście na Krymie

Na okupowanym przez Rosjan półwyspie wczesnym rankiem zestrzelono drona - poinformował kanał informacyjny "Shot" w serwisie Telegram.

Do zdarzenia doszło w pobliżu miasta Dżankoj, około 93 km na północ od stolicy Krymu Symferopola.

08:11
04.06.2023

Dwuletnia dziewczynka zginęła w ataku na Dniepr 

Ciało dwuletniej dziewczynki zostało znalezione pod gruzami domu zniszczonego w wyniku ostrzału w ukraińskim mieście Dniepr.

Liczba rannych wzrosła do 22, w tym pięcioro dzieci.

Rosyjska rakieta wylądowała między dwoma dwupiętrowymi budynkami, uszkadzając 10 domów i gazociągi - powiedział gubernator Serhij Łysak.

08:05
04.06.2023

Kanclerz Niemiec stanowczo odpowiedział prorosyjskim aktywistom

Co najmniej kilkadziesiąt osób próbowało zagłuszyć wystąpienie Olafa Scholza.

Czytaj więcej

Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
07:48
04.06.2023

Ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły w nocy pociski i drony

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że w nocy strącono cztery pociski manewrujące i trzy drony.

07:46
04.06.2023

Generał USA spodziewa się imponującego wyniku ukraińskiej kontrofensywy

Zdaniem generała Davida Petraeusa, Ukraińcy dzięki połączonym siłom na froncie powinni dokonać dużego ataku.

Czytaj więcej

Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca
07:16
04.06.2023

Prigożyn atakuje rosyjską armię. Jakie są powody?

Działania założyciela Grupy Wagnera analizuje waszyngtoński think tank Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

ISW: Dlaczego Prigożyn oskarżył rosyjskie wojsko o próbę likwidacji jego najemników
06:52
04.06.2023

Kreml zakazuje zachodnim dziennikarzom wstępu na Rosyjskie Forum Ekonomiczne

Żaden dziennikarz z tego, co Moskwa uważa za "nieprzyjazne kraje", nie będzie mógł uczestniczyć w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu zostało utworzone w 1997 roku w celu promowania osiągnięć gospodarczych Rosji wśród globalnych inwestorów. To pierwszy raz, kiedy zachodnim dziennikarzom zabroniono wstępu na forum.

06:32
04.06.2023

Kijów: Obrona powietrzna strąciła rosyjskie drony i pociski

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła wszystkie pociski rakietowe i drony, które Rosja wystrzeliła na Kijów w nocy - poinformował Serhij Popko, szef Kijowskiej Administracji Wojskowej.

Według Popko, wszystkie rakiety i drony zmierzające w kierunku Kijowa zostały przechwycone na "dalekich obrzeżach" miasta. "Już drugą noc z rzędu mieszkańcy Kijowa nie słyszeli odgłosów eksplozji nad głowami" - przekazał.

Alarmy przeciwlotnicze zostały aktywowane w Kijowie i wielu obwodach Ukrainy, z wyjątkiem najbardziej wysuniętych na zachód obwodów kraju, tuż przed godziną 2:00 czasu lokalnego.

06:20
04.06.2023

Podolak dla "Rzeczpospolitej": Ukraina powinna powrócić do granic z 1991 roku

Kluczowym strategicznym celem dla bezpieczeństwa Ukrainy, ale też całej Europy jest to, byśmy nie dopuścili rewanżu Rosji. Po pierwsze, Rosja musi ponieść totalną klęskę, a Ukraina powinna powrócić do granic z 1991 roku. Po drugie, konieczna jest uruchomienie procesów transformacji elit politycznych w Rosji. Bez tego wojna nigdy się nie skończy – mówi „Rzeczpospolitej” Mychajło Podolak, czołowy doradca w biurze prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego: Rosja musi ponieść totalną klęskę
06:13
04.06.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465