Emocjonalne wystąpienie Zełenskiego przed Kongresem. „Każdy centymetr Bachmutu jest przesiąknięty krwią”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając w środę przed połączonymi izbami Kongresu mówił o silnych więzach między Stanami Zjednoczonymi a jego krajem. Podkreślał, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy to „nie dobroczynność, tylko inwestycja w globalne bezpieczeństwo”.

Publikacja: 22.12.2022 03:26

Wiceprezydent USA Kamala Harris i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z ukraińską flagą od żołni

Wiceprezydent USA Kamala Harris i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z ukraińską flagą od żołnierzy z Bachmutu, przekazaną Kongresowi przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Foto: JIM WATSON / AFP

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA. Relacja na żywo

- Wbrew wszelkim przeciwnościom i mrocznym scenariuszom Ukraina nie upadła. Ukraina żyje i walczy. I daje mi to powody, by podzielić się z wami naszym pierwszym wspólnym zwycięstwem: pokonaliśmy Rosję w walce o umysły świata - zaczął swoje przemówienie Zełenski, podkreślając, że „rosyjska tyrania utraciła kontrolę nad nami”.

- Wygrali Ukraińcy – i to daje nam odwagę, którą podziwia świat. Wygrali Amerykanie – i dlatego udało się zjednoczyć globalną społeczność w obronie wolności i międzynarodowych zasad. Wygrali Europejczycy – dzięki temu Europa jest teraz silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek w historii - wyliczał prezydent Ukrainy w środowy wieczór.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Uciszyć diabelskie podszepty

- Jednak walka trwa i musimy pokonać Kreml na polu bitwy. Te bitwy toczą się nie tylko o terytorium, walka toczy się nie tylko o życie, wolność i bezpieczeństwo Ukraińców lub jakiegokolwiek innego narodu, który Rosja próbuje podbić. Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich dzieci i wnuki. Określi, czy będzie to demokracja - kontynuował, oceniając, że „Rosjanie będą mieli szansę na wolność tylko wtedy, gdy pokonają w swoich umysłach Kreml”.

Według Zełenskiego „tej walki nie można zamrozić ani przełożyć”. - Nie można jej ignorować, mając nadzieję, że ocean lub coś innego zapewni ochronę. Od Stanów Zjednoczonych po Chiny, od Europy po Amerykę i od Afryki po Australię, świat jest zbyt połączony i współzależny, aby ktoś mógł pozostać z boku i jednocześnie czuć się bezpiecznie, gdy taka walka trwa - przemawiał na Kapitolu.

Prezydent Ukrainy zapewnił, że „w przyszłym roku zobaczymy punkt zwrotny” wojny. - Punkt, w którym odwaga Ukraińców i gotowość Amerykanów zagwarantuje wolność - tłumaczył, dodając, że wojna na Ukrainie to wojna całego wolnego świata. Nawiązując do polityki administracji Bidena, stwierdził również, że wszystkie państwa demokratyczne muszą opowiedzieć się przeciwko rosyjskiej agresji.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy potrzebują tych systemów. Inaczej może być katastrofa

Opisując obecną sytuację prezydent Ukrainy wspomniał Bachmut - miasto, o które od miesięcy toczą się zacięte walki, a w którym był z wizytą zaledwie dzień wcześniej. W tym kontekście wspomniał o przewadze najeźdźców w uzbrojeniu. Stwierdził, że Rosjanie „używają wszystkiego”, ale Ukraina „nigdy się nie poddaje”. Podkreślił, że najeźdźcy atakowali to miasto „dzień i noc, ale Bachmut stoi”. - Jeszcze w ubiegłym roku w Bachmucie mieszkało 70 tys. ludzi. Teraz została garstka cywilów. Każdy centymetr tej ziemi jest przesiąknięty krwią - mówił prezydent Ukrainy. - Donbas kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk w zaciekłych walkach - zwrócił uwagę.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj potrzebuje więcej broni, aby wygrać wojnę. - Wasze wsparcie jest kluczowe nie tylko po to, by postawić się w takiej walce, ale by dojść do punktu zwrotnego, by wygrać na polu bitwy – powiedział. - Mamy artylerię. Tak, dziękujemy. Czy to wystarczy? Szczerze mówiąc, nie bardzo - mówił.

Zełenski powiedział, że Ukraina walczy o swoją „niepodległość i wolność”, ale zaapelował o dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych w osiąganiu tych celów. - Potrzebujemy waszej pomocy nie tylko po to, by stanąć do takiej bitwy, ale by ją przerwać. Aby wygrać na polu bitwy - przemawiał. Przywołał w tym kontekście bitwę pod Saratogą, punkt zwrotny wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Według Zełenskiego, podobnie jak zwycięstwo Amerykanów nad Brytyjczykami w 1777 roku, Bachmut może zmienić „tragiczną historię ukraińskiej wojny o niepodległość i wolność”.

Ukraina, jak zauważył Zełenski, nie prosi, aby amerykańscy żołnierze walczyli o jej suwerenność. - Ale ukraińscy żołnierze mogą obsługiwać nowoczesne amerykańskie czołgi i samoloty. Dlatego wasze wsparcie jest niezwykle ważne - powiedział.

Prezydent Ukrainy wezwał amerykańskich kongresmenów do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i „pociągnięcia terrorystów do odpowiedzialności za agresję”. W swoim przemówieniu na Kapitolu Zełenski zaznaczył, że prezydent USA Joe Biden poparł jego 10-punktowy plan pokojowy, ale dodał, że każdy członek Kongresu może pomóc w jego realizacji.

Czytaj więcej

Ukraina szykuje się do nowego etapu wojny

- Potrzebujemy pokoju. Tak. Ukraina już przedstawiła propozycje, o których właśnie rozmawiałem z prezydentem Bidenem, naszą formułę pokojową — 10 punktów, które powinny i muszą zostać wdrożone dla naszego wspólnego bezpieczeństwa (…) i szczyt, który może się odbyć. Cieszę się, że prezydent Biden poparł dziś naszą inicjatywę pokojową. Każdy z was, panie i panowie, może pomóc w jego wdrażaniu, aby sprawić, że przywództwo Amerykanów pozostanie solidne, dwuizbowe i ponadpartyjne - powiedział Zełenski.

- Możecie zaostrzyć sankcje, aby Rosja poczuła, jak zgubna dla niej samej jest jej agresja. W waszej mocy jest pomoc nam w postawieniu przed sądem wszystkich, którzy rozpoczęli tę niesprowokowaną i zbrodniczą wojnę. Zróbmy to. Niech terrorysta zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za agresję i niech zrekompensuje wszystkie straty, spowodowane przez tę wojnę - mówił.

- Za dwa dni będziemy obchodzić Boże Narodzenie. Będziemy zapalać świece. Nie dlatego, że tak jest bardziej romantycznie, ale dlatego, że nie będzie światła. W tej chwili, w wyniku rosyjskich uderzeń, ponad dziesięć milionów ludzi na Ukrainie jest pozbawionych prądu. Miliony są bez ciepła i wody, ale my nie narzekamy, nie patrzymy, komu jest łatwiej - mówił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że Ukraińcy będą obchodzić Boże Narodzenie w tym roku, pomimo okrucieństwa wojny. - Nawet jeśli nie będzie elektryczności, światło naszej wiary nie zgaśnie - zapewnił.

Zełenski dodał, że tak jak „odważni żołnierze amerykańscy, którzy utrzymali swoje pozycje” i walczyli z hilterowskimi Niemcami w 1944 r., tak ukraińscy żołnierze „robią to samo z siłami Putina w te święta Bożego Narodzenia”. - Jeśli zaatakują nas irańskimi dronami, a nasi ludzie będą musieli schodzić w Wigilię do schronów, to Ukraińcy i tak zasiądą do świątecznego stołu i będą się wspierać - zapewnił.

Czytaj więcej

Zełenski podbija Stany. Jeśli Kreml liczył na zmęczenie Zachodu u progu drugiego roku wojny, to się zawiódł

- My wszyscy, miliony Ukraińców, życzymy sobie tego samego. Zwycięstwa. Tylko zwycięstwa - powiedział.

- Naród ukraiński zwycięży, bezwzględnie - obiecywał prezydent Ukrainy. Na koniec podarował Kongresowi flagę Ukrainy, przekazaną dzień wcześniej przez żołnierzy z Bachmutu. W rewanżu otrzymał od Nancy Pelosi amerykańską flagę, która - jak zapewniła spiker Izby Reprezentantów - powiewała w środę nad Kapitolem.

- Wbrew wszelkim przeciwnościom i mrocznym scenariuszom Ukraina nie upadła. Ukraina żyje i walczy. I daje mi to powody, by podzielić się z wami naszym pierwszym wspólnym zwycięstwem: pokonaliśmy Rosję w walce o umysły świata - zaczął swoje przemówienie Zełenski, podkreślając, że „rosyjska tyrania utraciła kontrolę nad nami”.

- Wygrali Ukraińcy – i to daje nam odwagę, którą podziwia świat. Wygrali Amerykanie – i dlatego udało się zjednoczyć globalną społeczność w obronie wolności i międzynarodowych zasad. Wygrali Europejczycy – dzięki temu Europa jest teraz silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek w historii - wyliczał prezydent Ukrainy w środowy wieczór.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Ukraińscy hakerzy zadają Rosjanom bolesne ciosy. Zełenski przemówił na Krymie
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Wojna na Ukrainie. Gen. Skrzypczak: Rosja szykuje ofensywę i odzyskuje przewagę
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Ukraińcy wysadzili pociąg na trasie między Rosją a Chinami
Konflikty zbrojne
Wojna w Izraelu: Zawieszenie broni zostało przedłużone
Konflikty zbrojne
Hamas twierdzi, że najmłodszy zakładnik zginął w izraelskim nalocie
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości