Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

- Obawiamy się, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Teheranowi wzmocnić zdolności zbrojeniowe - powiedziała Woodward. Rosja może dostarczać Iranowi  także sprzęt, w tym śmigłowce i systemy obrony powietrznej.

Wiosną irańscy piloci szkolili się w Rosji w obsłudze myśliwca na Su-35, co ma wskazywać, że Iran „może zacząć odbierać samoloty w ciągu następnego roku” - pisze brytyjski "Guardian".

Czytaj więcej

Putin chce więcej współpracy wojskowej w organizacji łączącej Chiny, Indie i Iran

Biały Dom już wcześniej oceniał, że Iran dostarcza Rosji drony, których ta używa w wojnie z Ukrainą, ale stosunki między obydwoma państwami przekształcają się w „pełnoprawne partnerstwo obronne”, w którym i broń, i wiedza wojskowa płynie w obu kierunkach.

Według administracji USA  Rosja chce współpracować z Iranem w zakresie rozwoju broni, w tym prawdopodobnie ustanowienia wspólnej linii produkcyjnej dronów w Rosji.

Oczekuje się, że w piątek USA nałożą sankcje na podmioty zaangażowane w transfer irańskich dronów do Rosji. Mają też myśleć nad kolejnymi krokami, które można podjąć w zakresie kontroli eksportu, aby ograniczyć dostęp Iranu do wrażliwych technologii.

Od czasu inwazji na Ukrainę Iran stał się głównym wojskowym sojusznikiem Rosji, sprzedając Moskwie kilkaset dronów - tylko od sierpnia. Rosja użyła tych dronów do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną i krytyczną w atakach, w których zginęli cywile.