Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosjanie zaminowali ponad 170 tys. km2 terytorium Ukrainy.
- Obawiamy się, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Teheranowi wzmocnić zdolności zbrojeniowe - powiedziała Woodward. Rosja może dostarczać Iranowi także sprzęt, w tym śmigłowce i systemy obrony powietrznej.
Wiosną irańscy piloci szkolili się w Rosji w obsłudze myśliwca na Su-35, co ma wskazywać, że Iran „może zacząć odbierać samoloty w ciągu następnego roku” - pisze brytyjski "Guardian".
Czytaj więcej
Władimir Putin, przemawiając za pomocą wideołącza na szczycie ministrów obrony Szanghajskiej Organizacji Współpracy stwierdził że "dążenie Zachodu do utrzymania dominacji na światowej scenie zwiększa ryzyko konfliktów".
Biały Dom już wcześniej oceniał, że Iran dostarcza Rosji drony, których ta używa w wojnie z Ukrainą, ale stosunki między obydwoma państwami przekształcają się w „pełnoprawne partnerstwo obronne”, w którym i broń, i wiedza wojskowa płynie w obu kierunkach.
Według administracji USA Rosja chce współpracować z Iranem w zakresie rozwoju broni, w tym prawdopodobnie ustanowienia wspólnej linii produkcyjnej dronów w Rosji.
Oczekuje się, że w piątek USA nałożą sankcje na podmioty zaangażowane w transfer irańskich dronów do Rosji. Mają też myśleć nad kolejnymi krokami, które można podjąć w zakresie kontroli eksportu, aby ograniczyć dostęp Iranu do wrażliwych technologii.
Od czasu inwazji na Ukrainę Iran stał się głównym wojskowym sojusznikiem Rosji, sprzedając Moskwie kilkaset dronów - tylko od sierpnia. Rosja użyła tych dronów do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną i krytyczną w atakach, w których zginęli cywile.