Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 284

„Rosja nie została sprowokowana. Rosja nie była zagrożona. Rosja nie została zaatakowana. Zamiast tego jeden człowiek wybrał wojnę. A wojna Putina nie jest wynikiem rozszerzenia NATO. Jest przyczyną rozszerzenia NATO. A teraz, z powodu tęsknoty Kremla za utraconym imperium, Europa stoi w obliczu największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej – powiedział Austin w swoim przemówieniu na Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Przypomniał, że Rosja jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ „prowadzi wojnę, by odmówić demokracji ponad 43 milionom ludzi”. Dodał, że wojna Putina dała każdemu na Ziemi przedsmak świata tyranii i zamieszania, w którym nikt nie chciałby żyć.

Austin powiedział, że sojusznicy NATO wzmocnili jego wschodnią flankę, a Stany Zjednoczone zwiększyły łączną liczbę żołnierzy rozmieszczonych w Europie z 80 000 do ponad 100 000. Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina. Ale będziemy stać po stronie Ukrainy, która walczy w obronie swoich obywateli i swojej suwerenności. Będziemy wspierać prawo Ukrainy do samoobrony tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział Austin.