Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wiceszef MSW Ukrainy szacuje, że tylko 3 proc. ostrzelanych przez Rosję celów na Ukrainie to obiekty wojskowe.
O sytuacji Rosjan, którzy zdecydowali się na szukanie azylu w USA, informuje "The New York Times".
Dziennik zauważa, że wiele osób ubiegających się o azyl jest wpuszczanych do Stanów, ale aby go dostać, muszą udowodnić w sądzie, że w ojczyźnie były prześladowane.
Czytaj więcej
Pracownicy wojskowych biur rejestracji i rekrutacji przestają pracować w punktach kontrolnych Verkhny Lars i Niżny Zaramag przy granicy z Gruzją i Osetią Południową.
Tymczasem Rosjanie po przekroczeniu granicy trafiają do obozów detencyjnych, gdzie trudno jest o współpracę z prawnikiem i o zebranie dowodów na prześladowanie w Rosji.
Szanse na uzyskanie azylu są więc niezwykle małe.
Służba Imigracyjna nie publikuje statystyk dotyczących narodowości migrantów przetrzymywanych w obozach. Jednak prawnicy, którzy regularnie z nimi współpracują, twierdzą, że w ostatnich miesiącach osoby ubiegające się o azyl z Rosji były zatrzymywane częściej niż migranci z innych krajów.
"New York Times" zauważa, że niektórzy uciekinierzy są przetrzymywani w dość surowych warunkach więziennych miesiącami.
Po ogłoszeniu mobilizacji 21 września mężczyźni zaczęli masowo uciekać z Rosji. W połowie października kraj opuściło około miliona osób. Rosja bez ogłoszenia stanu wojennego wprowadziła surowe ograniczenia w wyjazdach za granicę.