Izraelskie i amerykańskie podzespoły znaleziono w irańskich dronach używanych przez Rosję

Soczewki podczerwieni produkcji izraelskiej, wraz z ponad 200 innymi komponentami pochodzącymi z USA, Europy i innych państw sojuszniczych, zostały znalezione w irańskich dronach używanych przez Rosję w jej inwazji na Ukrainę - informuje "The Wall Street Journal"

Publikacja: 17.11.2022 10:01

Izraelskie i amerykańskie podzespoły znaleziono w irańskich dronach używanych przez Rosję

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 267

Około trzy czwarte komponentów wykorzystanych w irańskich dronach było produkcji amerykańskiej - wynika z ukraińskich dokumentów, z którym zapoznali się dziennikarze "Wall Street Journal".

Ukraińscy śledczy dokonali odkrycia podczas badania zestrzelonych dronów produkcji irańskiej, w tym Mohajer-6, który został zhakowany w trakcie lotu i wylądował nienaruszony.

Z ponad 200 elementów w przechwyconym Mohajer-6, około połowa została wykonana przez firmy z USA, a około jedna trzecia przez firmy z Japonii. Serwomotory w dronie zostały wykonane przez japońską firmę Tonegawa-Seiko.

Firma ta została w zeszłym roku oskarżona przez japońskie Ministerstwo Handlu o eksportowanie serwomotorów do Chin bez zezwolenia po tym, jak śledczy ONZ znaleźli jeden z nich w irańskim dronie. Firma twierdziła, że nie wiedziała, że zostaną one wykorzystane w wojskowych dronach.

Czytaj więcej

Izrael: Iran za dwa lata będzie mógł zdetonować bombę atomową

W dronie znaleziono również części pochodzące z należącego do Niemców Infineon Technologies oraz Microchip Technology z siedzibą w Arizonie.

Wysokiej rozdzielczości teleskopowy obiektyw na podczerwień zastosowany w Mohajer-6 wydaje się identyczny z modelem wyprodukowanym przez izraelską firmę Ophir Optronics Solutions, jak wynika ze zdjęć urządzenia zbadanych przez WSJ. 

Wiele części znalezionych w dronach nie jest objętych kontrolą eksportu i można je łatwo kupić online i wysłać przez inne kraje do Iranu.

Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało, że kraj analizuje ustalenia i że wstępny przegląd wykazał, że soczewka zastosowana w dronach nie jest kontrolowanym produktem obronnym.

Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Jaki cel ma Rosja proponując zawieszenie broni? Robią to tylko dla siebie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: Donald Trump macha białą flagą za plecami ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
W Rosji znów jest Stalingrad. Jest decyzja Władimira Putina
Konflikty zbrojne
USA znów ostrzegają: Możemy wycofać się z negocjowania pokoju na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Na front trafiło 120 tys. wadliwych pocisków moździerzowych. Producent chciał obniżyć koszty