Obwód chersoński: W ciągu tygodnia Ukraina wyzwoliła 179 miejscowości

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu oskarżył rosyjskich żołnierzy o dopuszczanie się zbrodni wojennych w wyzwolonym przez ukraińską armię Chersoniu i innych częściach obwodu chersońskiego, na zachodnim brzegu Dniepru.

Publikacja: 14.11.2022 05:18

Dziecko z ukraińską flagą w centrum wyzwolonego Chersonia

Dziecko z ukraińską flagą w centrum wyzwolonego Chersonia

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Po tym jak z Chersonia wycofali się rosyjscy żołnierze, a do miasta wkroczyła ukraińska armia, Zełenski w niedzielnym wystąpieniu oświadczył, że "śledczy udokumentowali już ponad 400 rosyjskich zbrodni wojennych" w wyzwolonych częściach obwodu chersońskiego.

- Znajdujemy ciała cywilów i żołnierzy - mówił ukraiński prezydent.

- Rosyjska armia zostawiła za sobą takie samo barbarzyństwo jak w innych częściach kraju, do których wtargnęła - podkreślił Zełenski zapowiadając "pociągnięcie do odpowiedzialności" wszystkich morderców.

Ukraińscy żołnierze wkroczyli do Chersonia w piątek, po tym jak z miasta wycofali się rosyjscy żołnierze. Chersoń był jedynym miastem obwodowym na Ukrainie, które zdołali zająć po 24 lutego Rosjanie.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Rosjanie tracą 700 żołnierzy dziennie

Mieszkańcy Chersonia, a także wyzwalanych przez ukraińską armię wsi i miasteczek na zachodnim brzegu Dniepru, witali wkraczających ukraińskich żołnierzy kwiatami - podkreśla Reuters w swojej relacji.

Obecnie w Chersoniu trwają prace nad odtworzeniem krytycznej infrastruktury miasta uszkodzonej i zaminowanej przez wycofujących się Rosjan. Większość mieszkańców Chersonia nie ma dostępu do prądu i wody - przyznają władze obwodu chersońskiego.

- Jesteśmy szczęśliwi, ale wszyscy boimy się ostrzału z lewego brzegu - mówiła Jana Smyrnowa, 35-letnia mieszkanka miasta, cytowana przez agencję Reutera.

Godzina policyjna obowiązuje w Chersoniu od 17 do 8

Gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz oświadczył, że władze zdecydowały o wprowadzeniu godziny policyjnej w Chersoniu obowiązującej od 17 do 8 rano. Zakazano też wjeżdżania do miasta i opuszczania go ze względów bezpieczeństwa.

- Wróg zaminował całą infrastrukturę krytyczną - mówił Januszewicz na antenie ukraińskiej telewizji. Januszewicz wezwał też mieszkańców, aby unikali przebywania w centrum miasta, gdzie trwają prace związane z rozminowaniem.

Również prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wieczornym wystąpieniu przekonywał, że sytuacja w Chersoniu nadal jest "bardzo niebezpieczna". Zełenski dodał, że w czasie rozminowywania miasta zginął jeden saper, a czterech zostało rannych.

Ukraiński resort obrony poinformował o wyzwoleniu 179 miejscowości i 4 500 km2 terytorium Ukrainy położonego wzdłuż brzegu Dniepru, w ciągu minionego tygodnia.

Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat