Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

- Dolar przestał być wiarygodną walutą i te obawy są podzielane przez bardzo wiele krajów - powiedział Pieskow. Jak dodał "wzrost udziału narodowych walut w relacjach dwustronnych z innymi państwami" nie jest krokiem przeciwko nikomu, a w szczególności nie jest wymierzone w dolara.

Pieskow skomentował w ten sposób opinie niektórych ekspertów, że porozumienie między Rosją i Turcją obejmujące m.in. zgodę Ankary na to, by płacić za rosyjski gaz w rublach, zaszkodzi kursowi dolara.

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja będzie płacić za rosyjski gaz w rublach

- Niestety emitujące dolara państwo zachwiało zaufaniem do swojej waluty przez swoje działania i, w związku z tym, dość naturalne jest, że wiele krajów szuka szans, by zmniejszyć udział dolara w swoich obrotach handlowych i zwiększyć udział porozumień w walutach narodowych. Taki sam proces ma miejsce w naszych relacjach z Republiką Turcji - wyjaśnił Pieskow.

- Mamy nadzieję, że udział narodowych walut (w relacjach handlowych - red.) będzie nadal rosnąć - dodał.

Dolar przestał być wiarygodną walutą

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

Po inwazji Rosji na Ukrainę Władimir Putin podpisał dekret nakazujący, by kraje uznawane przez Rosję za nieprzyjazne płaciły za rosyjski gaz dostarczany przez Gazprom w rublach.

W związku z odmową płacenia w rublach przez polskiego dostawcę, PGNiG, Rosja przestała tłoczyć gaz do Polski.