To, że do rozmów rosyjsko-tureckich w tej sprawie ma dojść w tym tygodniu potwierdza agencja TASS, powołując się na rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa.

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zablokowania przez Rosję możliwości eksportu przez Ukrainę zboża drogą morską, co jest źródłem deficytów żywności na świecie (Rosja twierdzi, że powodem tych deficytów są sankcje nałożone na nią przez Zachód).

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą grozi światu głodem

ONZ apelowało zarówno do Rosji, jak i Ukrainy oraz Turcji, o porozumienie ws. korytarza dla ukraińskiego zboża.

Turcja prowadziła już rozmowy z Rosją i ONZ w tej sprawie, ale podkreślała przy tym, że ostateczne porozumienie wymagałoby, aby wszystkie strony spotkały się w Stambule. Turcja miałaby następnie monitorować wdrożenie planu utworzenia korytarza na Morzu Czarnym.

Według źródeł, na które powołuje się agencja Reuter, czterostronne spotkanie Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ, ma mieć miejsce w Stambule w ciągu najbliższych tygodni. Być może wezmą w nim udział prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.

30-35 mln

Tyle ton zboża mogłoby zostać wyeksportowane korytarzami na Morzu Czarnym

Źródła podają, że plan przewiduje otwarcie trzech korytarzy z ukraińskiego portu w Odessie, które znajdowałyby się pod nadzorem strony ukraińskiej. Korytarzami tymi miałyby być eksportowane zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie produkty rolne.

Gdyby do otwarcia takich korytarzy doszło, w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy mogłoby zostać nimi wyeksportowane ok. 30-35 mln ton zboża.

Rosja i Ukraina stawiają szereg warunków, od których uzależniają zgodę na taki plan. Rosja chce zniesienia części sankcji nałożonych na nią przez Zachód, tymczasem Ukraina domaga się gwarancji bezpieczeństwa dla swoich portów.