Ambasadorowie UE, którzy spotkali się w czwartek, poparli sankcje, które mają na celu ograniczenie zdolności Rosji do finansowania wojny na Ukrainie - poinformowała agencja Bloomberg.
W ramach sankcji w ciągu sześciu miesięcy wprowadzony zostanie zakaz zakupu ropy naftowej z Rosji dostarczanej do państw członkowskich oraz w ciągu ośmiu miesięcy zakaz sprowadzania produktów ropopochodnych. Nadal będzie można kupować rosyjską ropę dostarczaną przez rurociągi.
Pakiet sankcji spowoduje również, że największy rosyjski bank, Sbierbank, zostanie odcięty od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. To samo ograniczenie dotyczy również Moskiewskiego Banku Kredytowego i Rosyjskiego Banku Rolnego.
Czytaj więcej
Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się "co do zasady" ws. nowego pakietu sankcji wobec Rosji - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w czasie konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli.
Sankcje wymagają jednomyślnej zgody 27 państw UE, a premier Węgier Viktor Orbán od tygodni blokował najnowszy ich pakiet. W ostatniej chwili ambasadorowie UE zgodzili się usunąć z listy osób objętych sankcjami patriarchę Cyryla, stojącego na czele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. To głośny zwolennik prezydenta Władimira Putina i prowadzonej przez niego wojny na Ukrainie.