Budanow powiedział w rozmowie z portalem "The War Zone", że walczącym w Azowstalu żołnierzom dostarczały pomoc śmigłowce Mi-8.

Dzięki tym lotom obrońcom Azowstalu udało się dostarczyć broń, amunicję, lekarstwa, żywność, a także 72 żołnierzy z Pułku "Azow". W transportach powrotnych śmigłowce zabierały rannych.

Łącznie odbyło się 7 lotów. Budanow podkreślił, że  operacje te zostały zaplanowane i przeprowadzone pod auspicjami Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Zwykle latały dwa helikoptery, raz - cztery jednocześnie. Podczas piątego i siódmego lotu okupantom udało się zestrzelić po jednej maszynie. Kolejna została zestrzelona lecąc na ratunek załodze zestrzelonego śmigłowca.

Czytaj więcej

Trybunał w Mariupolu będzie sądzić obrońców Azowstalu

16 maja 53 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy zostało ewakuowanych z fabryki do czasowo okupowanego Nowoazowska, a kolejnych 211 żołnierzy ewakuowano korytarzem humanitarnym do czasowo okupowanej Ołeniwki. 17 maja Reuters poinformował, powołując się na świadka, że ​​co najmniej siedem innych autobusów przewożących ukraińskich żołnierzy opuściło Azowstal.

Czytaj więcej

Przewodniczący Dumy przeciwko "wymianie zbrodniarzy wojennych"

Ministerstwo Obrony poinformowało, że uratowanych żołnierzy ukraińskich wymieniono na rosyjskich jeńców wojennych. Jednocześnie podkreśla się, że akcja ratunkowa jest w toku, więc jej szczegóły nie są ujawniane.

Według brytyjskiego wywiadu około 1700 ukraińskich żołnierzy opuściło Azowstal, ale władze ukraińskie nie komentują tych danych.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ