Ks. Isakowicz-Zaleski: Papież powinien wyraźnie powiedzieć kto jest agresorem

Wypowiedzi, w których krytykuje państwa wspierające Ukrainę są zupełnie niepotrzebne - mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski działacz społeczny, historyk Kościoła, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewczem, odnosząc się do wypowiedzi papieża Franciszka.

Publikacja: 26.04.2022 15:30

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Foto: TV.RP.PL

Isakowicz-Zaleski został zapytany o to, dlaczego papież Franciszek nie wskazał jednoznacznie kto jest agresorem w konflikcie Rosji z Ukrainą.

- Ojciec Święty ma bardzo specyficzne podejście do wojny, a wynika to z dwóch rzeczy. W przeciwieństwie do swoich dwóch wielkich poprzedników, którzy doskonale wiedzieli - ze swoich rodzinnych przeżyć - czym jest wojna i system totalitarny. Ich podejście wobec wojen było bardzo zdecydowane. Wobec przemocy w ogóle. Natomiast Ojciec Święty był wychowywany w rodzinie emigranckiej w Argentynie i ma wyraźnie inne podejście. Dla niego jest to jedna z wielu wojen, które toczą się na terenie całego świata. Papież ciągle szuka rozwiązań, które pozwoliłyby na to, żeby obie strony się dogadały, dlatego nie chce wyraźnie powiedzieć, że jest to agresja ze strony Rosji - stwierdził historyk.

Papież ciągle szuka rozwiązań, które pozwoliłyby na to, żeby obie strony się dogadały, dlatego nie chce wyraźnie powiedzieć, że jest to agresja ze strony Rosji

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski działacz społeczny, historyk Kościoła

Zdaniem duchownego papież powinien "wyraźnie powiedzieć, że Ukraina padła ofiarą Rosji".

- W żaden sposób nie powinien wypowiadać się on przeciw wspieraniu Ukrainy. Rzeczą zrozumiałą jest, że kraje cywilizowane - nie poddane systemowi totalitarnemu - chcą jej pomóc. To nie znaczy, że papież powinien zachęcać do przekazywania broni, ale nie powinien mówić, że jest to coś złego. Jego wypowiedzi, w których krytykuje państwa wspierające Ukrainę, są zupełnie niepotrzebne - ocenił działacz społeczny.

Isakowicz-Zaleski skomentował następnie werdykt stolicy apostolskiej, na mocy którego kard. Stanisław Dziwisz został oczyszczony z zarzutów o tuszowanie pedofili w kościele.

- Nie ukrywam, że jestem tym bardzo rozczarowany. Byłem przesłuchiwany przez kardynała Angelo Bagnasco (wysłannika Watykanu, który badał tę sprawę w Polsce - red.) w czerwcu ubiegłego roku. Wydawało mi się, że to przesłuchanie było bardzo szczegółowe. Przekazałem wtedy bardzo duża liczbę materiałów, które do tej pory nie były znane Watykanowi. Jednak już w zeszłym roku okazało się, że kard. Bagnasco nie rozmawiał z samymi ofiarami, a tylko ze mną, jako ich przedstawicielem. Komunikat (Watykanu - red.) jest bardzo lakoniczny, ponieważ mówi o "niektórych przypadkach", ale nie wiadomo o które przypadki chodzi - podkreślił ksiądz.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Rzym orzekł, sprawa kardynała Dziwisza skończona
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na obwód dniepropietrowski. Rośnie liczba ofiar
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
"Jerusalem Post": Izrael wysłał jasny sygnał Iranowi. Cel nie był przypadkowy
Konflikty zbrojne
Iran: Eksplozje w pobliżu miasta Isfahan. Izrael przeprowadził atak
Konflikty zbrojne
Izraelski minister po ataku na Iran pisze: "Słaby". Opozycja: Zawstydził Izrael
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Izrael zaatakował w nocy południową Syrię? Doniesienia o eksplozjach w Iraku