Atak izraelskiego lotnictwa był odpowiedzią na wystrzelenie ze Strefy Gazy rakiety, która spadła na terytorium Izraela.
Cele zaatakowane przez Izrael to dwa ośrodki treningowe, wykorzystywane przez Hamas. Atak nie pociągnął za sobą żadnych ofiar - podaje Reuters.
Izrael miał też zaatakować posterunek Hamasu i znajdujący się pod ziemią obiekt, w którym wytwarzane są silniki do rakiet - podaje izraelska armia w wydanym oświadczeniu.
Wcześniej rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy spadła na terytorium południowego Izraela, uszkadzając jeden z domów. W wyniku ataku rakietowego nikt nie ucierpiał - informuje izraelska policja.
Był to drugi atak rakietowy na Izrael, przeprowadzony z terytorium Strefy Gazy, w ostatnich dniach. Po pierwszym Izrael również dokonał ataku odwetowego.
Czytaj więcej
Izraelska "Żelazna Kurtyna" (system obrony przeciwrakietowej - red.) przechwyciła rakiety wystrzelone z terytorium Strefy Gazy w kierunku celów w południowym Izraelu. W odpowiedzi izraelskie Siły Powietrzne przeprowadziły atak na cele w Strefie Gazy - informuje izraelska armia.
W ostatnim czasie doszło do wzrostu napięcia między Izraelem a Palestyńczykami, co budzi obawy o ponowny wybuch większego konfliktu. Od marca izraelskie siły zabiły co najmniej 29 Palestyńczyków w nalotach przeprowadzanych na Zachodnim Brzegu. Z kolei w serii ataków ulicznych przeprowadzanych przez Palestyńczyków zginęło w Izraelu 14 osób.
W maju 2021 roku, w czasie 11-dniowej wojny, w wyniku izraelskich ataków na Strefę Gazy zginęło ponad 250 Palestyńczyków
W wydanym po izraelskich nalotach oświadczeniu Hamas przekonuje, że bombardowanie "tylko zachęci Palestyńczyków do stawiania oporu okupacji i jeszcze większego wsparcia dla Jerozolimy i jej (arabskich) mieszkańców".
W rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, na którym znajduje się m.in. meczet Al-Aksa, jedno z najświętszych dla muzułmanów miejsc, dochodzi w ostatnim czasie do napięć, które wynikają m.in. z tego, że w tym roku obchody muzułmańskiego ramadanu zbiegły się w czasie z obchodzoną przez wyznawców judaizmu Paschą. Palestyńczycy oskarżają Izrael, że ten pozwalając na obecność większej liczby wyznawców judaizmu na Wzgórzu Świątynnym w tych dniach narusza wielowiekową politykę, zgodnie z którą niemuzułmanie mogą pojawiać się w rejonie meczetu Al-Aksa, ale nie mogą się modlić. Przywódcy Izraela odpowiadają, że zapewniają wolność wyznania wszystkim mieszkańcom Jerozolimy.
Do ostatniego dużego konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami doszło w 2021 roku, gdy w czasie 11-dniowej wojny, w wyniku izraelskich ataków na Strefę Gazy zginęło ponad 250 Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej zginęło 13 osób.