17-letni Asyryjczyk odtwarza rzeźby z Nimrud zniszczone przez Daesh

17-letni Asyryjczyk Thabit odtwarza rzeźby zniszczone przez Daesh w starożytnym mieście Nimrud (Kalach). Jak mówi "oni wypowiedzieli wojnę sztuce i kulturze, więc ja walczę z nimi sztuką".

Aktualizacja: 18.11.2016 14:20 Publikacja: 18.11.2016 14:00

17-letni Asyryjczyk odtwarza rzeźby z Nimrud zniszczone przez Daesh

Foto: Facebook

Nenous Thabit podkreśla, że uważał dzieła sztuki znajdujące się w Nimrud - dawnej stolicy Imperium Asyryjskiego - za dziedzictwo swoich przodków i powód do dumy. Po tym, jak terroryści z Daesh zniszczyli znajdujące się tam rzeźby nastolatek postanowił je odtworzyć pracą własnych rąk.

UNESCO określiło zniszczenie zabytków znajdujących się w starożytnym mieście jako "zbrodnię wojenną".

Nastolatek - jak relacjonuje CNN - odtwarza zniszczone rzeźby w swoim mieszkaniu w mieście Irbil, gdzie rodzina chłopca uciekła po zajęciu Mosulu przez Daesh.

Wśród odtworzonych przez nastolatka posągów jest m.in. posąg bóstwa Lamassu przedstawiający skrzydlatego byka o ludzkiej, brodatej twarzy. - To moja ulubiona rzeźba - tłumaczy. I dodaje, że odtworzenie rzeźby zajęło mu 15 dni.

W ciągu ubiegłego roku Thabit odtworzył 18 posągów i jeden mural. Rzeźbienia uczył go ojciec, Thabit Michael, który sam jest rzeźbiarzem. Kiedy chłopak skończył siedem lat ojciec zaczął zabierać go do warsztatu i pozwalał mu bawić się gliną. Ojciec podkreśla, że nauka przychodziła chłopcu bardzo łatwo. - Widzę w nim wielki potencjał - przekonuje.

Kiedy jednak Daesh zaczął niszczyć dziedzictwo kulturowe Asyryjczyków, rzeźbienie przestało być dla nastolatka hobby, a stało się misją.

- W Iraku ludzie są zabijani tylko za to, że zajmują się robieniem rzeźb. Tylko za to, że są artystami. ISIS (akronim Państwa Islamskiego - red.) widzi w nich apostatów - mówi Thabit w rozmowie z CNN.

- Dlatego wciąż robię rzeźby, aby dać świadectwo temu, że nie damy się zastraszyć tym diabłom - tłumaczy.

Thabit marzy, by zostać znanym artystą i sprawić, by jego kraj był z niego dumny. - Chcę pokazać, że my w Iraku kochamy życie i szanujemy nasze dziedzictwo - tłumaczy.

Konflikty zbrojne
Dlaczego Tusk nie jechał w jednym wagonie z Macronem, Merzem i Starmerem? Ambasador Ukrainy tłumaczy
Konflikty zbrojne
Trump nie wyklucza, że pojawi się w Stambule. Zełenski „będzie czekał”; nie wiadomo, czy osobiście stawi się Putin
Konflikty zbrojne
Cała Strefa Gazy zagrożona klęską głodu. 500 tys. Palestyńczyków grozi śmierć głodowa
Konflikty zbrojne
Turcja: Koniec 40-letniej wojny. Kurdowie składają broń
Konflikty zbrojne
Hamas uwalnia ostatniego amerykańskiego zakładnika