USA oficjalnie wycofują się z traktatu o INF. Otwarta droga do wyścigu zbrojeń

Dziś Stany Zjednoczone oficjalnie wycofają się z układu INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Otwiera to drogę do nowego wyścigu zbrojeń z Rosją. Sytuacji przyglądają się Chińczycy.

Aktualizacja: 02.08.2019 13:06 Publikacja: 02.08.2019 08:18

USA oficjalnie wycofują się z traktatu o INF. Otwarta droga do wyścigu zbrojeń

Foto: Kreml

1 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że w związku z naruszaniem przez Rosję tzw. układu Reagan-Gorbaczow z 1987 roku, Waszyngton zawiesza jego obowiązywanie i notyfikuje Rosji, że po sześciomiesięcznym okresie wypowiedzenia układu wycofa się z niego, jeśli Rosja nie zaprzestanie naruszania jego warunków. W odpowiedzi prezydent Rosji Władimir Putin podjął podobną decyzję 3 lipca.

Podpisany w 1987 roku układ INF był podstawową umową zapewniającą bezpieczeństwo państwom europejskim. Dzięki niemu wycofano i zlikwidowano ok. 2,5 tys. amerykańskich i radzieckich rakiet średniego i małego zasięgu (zarówno z głowicami jądrowymi, jak i konwencjonalnymi), rozmieszczonych w Europie lub wycelowanych w nasz kontynent. USA i ZSRR (a potem Rosja) zobowiązały się nie produkować tego rodzaju broni.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1180
Konflikty zbrojne
Największy rosyjski nalot na Ukrainę wspiera żądania Putina
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1179
Konflikty zbrojne
Wznowiono rozmowy Izrael-Hamas. Izraelska armia nie przestaje atakować Gazy
Konflikty zbrojne
Zmiana pokoleniowa w Rosji. Generałowie z frontu w Ukrainie idą po władzę