Do ataku miało dojść w 1991 roku. Zginęło wówczas 75 osób, przede wszystkim cywilów. Byli serbscy oficerowie służby bezpieczeństwa Jovica Stanisic i Franko Simatovic, oskarżeni o zbrodnie wojenne w Bośni i Chorwacji, decyzją MTK dla byłej Jugosławii, wrócili do Serbii w 2015 roku.

Jednoczenie Trybunał nakazał oskarżonym, po ich powrocie do Belgradu, zdeponowanie paszportów w serbskim MSZ oraz ustalił dozór policyjny w postaci wizyt w miejscowym komisariacie. Biorąc pod uwagę wysokość kary grożącej serbskim funkcjonariuszom, decyzja MTK wywołała burzę.

Warto zauważyć, że przy konieczności przesłuchania ponad 130 świadków, proces może wymagać dużo więcej czasu, a to doprowadzi do jego przerwania z powodów prawno-technicznych.

Obaj funkcjonariusze są oskarżeni o zbrodnie wojenne na terenie Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny w latach 1991-1995. Stanisic nie jest obecny w sądzie, przebywa na  tymczasowym zwolnieniu do 27 września. Uzasadnieniem ma być przewlekła choroba układu trawiennego i depresja.

Z kolei w procesie Mladicia, w pierwszej instancji MTKJ odrzucił wniosek obrony w sprawie tymczasowego zwolnienia z haskiego aresztu ze względu na stan zdrowia. Co ciekawe, to Rosja miała zagwarantować powrót Mladicia do aresztu po zakończeniu leczenia.

Zasadniczy proces Mladicia przed MTKJ jest obecnie odroczony. Prokuratura postawiła Mladiciowi 11 zarzutów, m.in. za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Do końca czerwca 2017 roku, MTKJ oraz bośniackie sądy za ludobójstwo w Srebrenicy oraz inne zbrodnie skazaly 43 osoby, łącznie zasądzone zostało 600 lat pozbawienia wolności. Trzy procesy zakończyły się  wyrokami dożywotniego pozbawienia wolności.