Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.11.2017 20:19 Publikacja: 07.11.2017 19:28
Foto: AFP
Po raz kolejny okazało się, że polska polityka zagraniczna jest prowadzona na użytek wewnętrzny. Dyplomacją zajmuje się i minister Szyszko, i minister Macierewicz, no i szef MSZ, z tym że potrafi zmienić poglądy o 180 stopni w ciągu dwóch tygodni. Tyle bowiem czasu upłynęło od ogłoszenia na łamach „Rzeczpospolitej", że doskonale się rozumiemy z Ukrainą, do uznania, że nie możemy się z nią kompletnie dogadać...
Słabości polskiej strony opisywano wielokrotnie. Mniej natomiast zauważa się zagrożenia po stronie niemieckiej. Niemcy okazali się bardzo niecierpliwi wobec wydarzeń u najbiedniejszego sąsiada. Najmniej, całe szczęście, niecierpliwa była kanclerz Merkel, która milczała do lata 2017 r. Ale dwa lata wcześniej, ledwie PiS doszedł do władzy, w ważnych mediach już ukazywały się komentarze, że nasz kraj nie dorósł do Unii Europejskiej, a niemiecki komisarz przy UE sugerował, by objąć Polskę nadzorem. Potem posypały się groźby uzależnienia funduszy unijnych od: a to przyjmowania imigrantów, a to nieprzyjmowania ustaw dotyczących sądownictwa. Aż w końcu szefowa resortu od żołnierzy i myśliwców wsparła werbalnie przeciwników władzy w sąsiednim kraju członkowskim UE.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
Niezidentyfikowane dotąd drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził gotowość do odbycia kolejnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem, pomimo braku pozytywnego wyniku poprzedniej rozmowy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas