[b][link=http://blog.rp.pl/listotwarty/2010/02/20/protest-w-sprawie-odwolania-anity-gargas-z-tvp1/" "target=_blank]List otwarty w obronie Anity Gargas[/link][/b]
Nie o samą Anitę Gargas tu chodzi, choć dla wielu widzów powrót do TVP akurat tej dziennikarki, o której zawsze mówiono, że nie ulega politycznym naciskom, dawał szansę, iż w telewizji publicznej pojawi się prawdziwy pluralizm poglądów i dyskusja o naprawdę ważnych sprawach.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że wracając na Woronicza, Gargas musiała doskonale wiedzieć, do jakiej telewizji idzie pracować. Musiała zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje ma fakt, że za obecnym zarządem TVP stoi egzotyczna koalicja PiS – SLD.
Ważniejszy jednak od konkretnej osoby jest powód jej usunięcia. Oto – jak słusznie piszą autorzy listu otwartego w obronie Anity Gargas – 21 lat po upadku komunizmu można stracić pracę w publicznej instytucji za dopuszczenie do emisji filmu krytycznie pokazującego karierę autora stanu wojennego. To rzeczywiście "ponure zwycięstwo generała Jaruzelskiego".
O zainspirowanie odwołania Gargas nawet trudno mieć pretensje do lewicy. SLD postąpiło zgodnie ze swoją naturą. Wprawdzie od dwóch dekad powtarza rytualne deklaracje, że z komunizmem i totalitaryzmem nie ma nic wspólnego, ale zawsze, gdy dochodzi do konkretów, przypomina, jak bardzo jest partią postkomunistyczną i jak bardzo Wojciech Jaruzelski jest jej ideowym patronem.