Nowi doradcy Komorowskiego?

Czy to możliwe, że kandydaci na prezydenta RP Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski do końca kampanii wyborczej będą doradzać swojemu konkurentowi Bronisławowi Komorowskiemu?

Aktualizacja: 14.05.2010 12:00 Publikacja: 13.05.2010 23:24

Marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta bardzo by chciał ich obsadzić w takiej roli – stąd pomysł powołania nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

[wyimek][b] [link=http://blog.rp.pl/blog/2010/05/13/dominik-zdort-nowi-doradcy-komorowskiego/]skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]

Oczywiście wszystko jest zgodne z prawem. Konstytucja pozwala (choć nie nakazuje) Komorowskiemu – który po smoleńskiej tragedii przejął prezydenckie prerogatywy – w dowolnej chwili powołać i odwołać RBN. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że to ciało nie jest specjalnie potrzebne. Spotykało się bardzo rzadko. Dlaczego kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi p.o. prezydenta Komorowskiemu nagle okazał się niezbędny „organ doradczy w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa”? Czyżby owe bezpieczeństwo było zagrożone i należało je gwałtownie chronić?

Oczywiście tak nie jest. Chyba że Bronisław Komorowski za niebezpieczeństwo dla państwa uważa wyborcze zwycięstwo któregoś ze swoich przeciwników, których – jako szefów parlamentarnych ugrupowań – zaprosił do Rady...

Bo zaproszenie Komorowskiego – wbrew sugestiom niektórych zachwyconych komentatorów – nie oznacza, że kandydat PO na prezydenta jest otwarty na współpracę z konkurentami. Wręcz odwrotnie – to pułapka na Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego. Propozycji p.o. prezydenta zaakceptować nie mogą – trudno bowiem wyobrazić sobie, że przyjmują rolę doradców Bronisława Komorowskiego. Jeśli natomiast odrzucą „wyciągniętą dłoń” marszałka, zostaną zaatakowani za brak woli współpracy i wywoływanie niepotrzebnych sporów w tej i tak nerwowej kampanii.

Komorowski zastosował sprytny chwyt propagandowy, aby osłabić swoich kontrkandydatów. Można by się zachwycać jego finezją, gdyby nie był to już kolejny przykład, jak marszałek, nie bacząc na delikatność swojej sytuacji, bez skrupułów wykorzystuje tymczasowe – przejęte po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego – prezydenckie uprawnienia. Wcześniej, gdy usiłował zastraszyć Radę Polityki Pieniężnej i podpisywał kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN, służyło to politycznym celom jego partii. Tym razem przedwyborcza zagrywka z Radą jest w jego osobistym interesie.

Komentarze
Jędrzej Bielecki: Trump to sojusznik wysokiego ryzyka dla Nawrockiego
Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Donald Tusk w orędziu mówi językiem PiS. Ale oferuje coś jeszcze
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Nie wykręcajcie nam rąk patriotyzmem, czyli wojna pod flagą biało-czerwoną
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Grzegorz Braun testuje siłę państwa. Czy może więcej i pozostanie bezkarny?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne