Tajwan nadal szuka zaginionych w czasie trzęsienia ziemi. 400 osób utknęło w hotelu

Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,2, które nawiedziło Tajwan 3 kwietnia, ratownicy nadal poszukują osób uznanych za zaginione - informuje Reuters.

Publikacja: 05.04.2024 05:31

Ratownicy szukają zaginionych w Parku Narodowym Taroko

Ratownicy szukają zaginionych w Parku Narodowym Taroko

Foto: AFP

Akcja poszukiwawcza znajduje się na wschodnim, górzystym wybrzeżu wyspy, które ucierpiało najbardziej w czasie trzęsienia ziemi. Zaginionych nadal jest 18 osób.

Trzęsienie ziemi: Ratownicy szukają zaginionych w parku narodowym

W trzęsieniu ziemi, którego skutki najmocniej odczuł powiat Hualien, zginęło 12 osób, a setki osób utknęły w tamtejszym parku narodowym, gdzie spadające fragmenty skał zablokowały wiele dróg.

Wśród osób uznanych za zaginione jest czterech obcokrajowców — to obywatele Indii, Kanady i Australii.

Sześć osób zaginęło na jednym z turystycznych szlaków górskich. 45-osobowa ekipa ratunkowa próbuje do nich dotrzeć - informuje tajwańska straż pożarna.

Czytaj więcej

Tajwan po trzęsieniu ziemi. Relacja Polaka przebywającego na wyspie

Ratownicy potwierdzili, że ok. 400 osób, które utknęły w luksusowym hotelu na terenie Parku Narodowego Taroko jest bezpiecznych. Zaopatrzenie jest im dostarczane przez helikoptery, drogą powietrzną są ewakuowani ranni.

Su Yu-ming, kapitan zespołu ratowników z miasta Kaohsiung ostrzega, że w związku z możliwymi opadami deszczu w rejonie poszukiwań, które zwiększają ryzyko osunięć skał i ziemi, będących obecnie największym wyzwaniem dla ratowników, nie sposób powiedzieć jak długo będzie trwała akcja poszukiwawcza.

50

Tyle wstrząsów wtórnych nawiedziło powiat Hualien w nocy z czwartku na piątek

W czasie trzęsienia ziemi na drogach w rejonie Parku Narodowego Taroko utknęło ok. 50 pracowników hotelu — większość z nich udało się już jednak ewakuować w bezpieczne miejsce.

- Jestem szczęśliwy, że przetrwałem tę katastrofę. Byliśmy przerażeni, zwłaszcza gdy ziemia zatrzęsła się po raz pierwszy, myśleliśmy, że to już koniec — mówi 63-letni David Chen, menadżer odpowiedzialny za bezpieczeństwo hotelu, który został odnaleziony przez ratowników w czwartek.

David Chen relacjonuje, że w czasie, gdy był ewakuowany przez ratowników „skały wciąż spadały”.

Trzęsienie ziemi nawiedziło Tajwan przed Dniem Zamiatania Grobów

W nocy z czwartku na piątek w powiecie Hualien odczuwalnych było ok. 50 wstrząsów wtórnych. Niektóre były tak silne, że dały się odczuć w Tajpej, stolicy Tajwanu.

Do trzęsienia ziemi doszło dzień przed rozpoczęciem na Tajwanie długiego weekendu w związku z lokalnym świętem Qing Mingjie (Dzień Zamiatania Grobów), w czasie którego Tajwańczycy odwiedzają groby swoich przodków. Wiele osób wykorzystuje dni wolne, by udać się do popularnych wśród turystów miejsc - takich jak m.in. powiat Hualien, ceniony ze względu na piękne górskie krajobrazy. 

Trzęsienie ziemi jest dużym ciosem dla branży turystycznej w Hualien — wiele osób odwołało rezerwacje w hotelach na terenie powiatu.

Trzęsienie ziemi z 3 marca było najsilniejszym, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat. W 1999 roku w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,3 zginęło 2 tys. osób.

Z kolei w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowy Tajwan w 2016 roku, śmierć poniosło ponad 100 osób.

Akcja poszukiwawcza znajduje się na wschodnim, górzystym wybrzeżu wyspy, które ucierpiało najbardziej w czasie trzęsienia ziemi. Zaginionych nadal jest 18 osób.

Trzęsienie ziemi: Ratownicy szukają zaginionych w parku narodowym

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu Ibu. Władze nakazały ewakuację ludności
Klęski żywiołowe
Brazylia: Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu
Klęski żywiołowe
Kilkadziesiąt ofiar ulewnych deszczów i powodzi w Brazylii
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano ponad 12 tys. osób
Klęski żywiołowe
Tornada pustoszą Oklahomę. Są zabici, są ranni, ogłoszono stan klęski żywiołowej