Pożary w Grecji. Potężne eksplozje w składzie amunicji sił powietrznych

Pożar wywołany silnym wiatrem wywołał w czwartek serię potężnych eksplozji w magazynie amunicji sił powietrznych w Nea Anchialos w środkowej Grecji.

Publikacja: 27.07.2023 23:01

Strażacy próbują ugasić pożar w Nea Anchialos

Strażacy próbują ugasić pożar w Nea Anchialos

Foto: AFP

Pożar w rejonie Volos w regionie Magnissia w środkowej Grecji dotarł do magazynu amunicji około 6 kilometrów  na północ od głównej wojskowej bazy lotniczej w Nea Anchialos.

Lokalne media podały, że na miejscu składowano bomby i amunicję dla greckich myśliwców F-16.

Greckie siły powietrzne poinformowały, że myśliwce F-16 z pobliskiej bazy zostały przeniesione do innego obiektu.

Potężne eksplozje rozbiły szyby w oknach wszystkich okolicznych domów. Rzecznik straży pożarnej Ioannis Artopios powiedział, że nakazano ewakuację 12 wiosek w rejonie Volos-Nea Anchialos.

- Pomimo  nadludzkich wysiłków, nasze siły nie były w stanie powstrzymać pożaru – powiedział Artopios.

Artopios powiedział, że pożar w Volos był najniebezpieczniejszym ze 124 pożarów, z którymi straż pożarna musiała się uporać w czwartek.

Pożar szalał na trzech frontach i zmusił służby do zamknięcia na kilka godzin odcinka najbardziej ruchliwej greckiej autostrady, pociągi przejeżdżające przez ten obszar były opóźnione.

Pożary na Rodos w dużym stopniu opanowane. Ogień szaleje we Włoszech

Greccy strażacy walczyli również z płomieniami przez 10 dni z rzędu na Rodos, gdzie według urzędników pożary zostały w dużej mierze opanowane.   Powiększanie się powierzchni objętej ogniem zanotowano z kolei na wyspie Envia.

We Włoszech strażacy walczyli z pożarami krzaków w południowych kontynentalnych regionach Kalabrii i Apulii, a także na wyspach Sycylii i Sardynii.

Płomienie wymusiły ewakuację kąpiących się na popularnym odcinku południowego wybrzeża Adriatyku w pobliżu miasta Ugento w Apulii - podały włoskie media.

Od niedzieli strażacy gasili ponad 3200 pożarów lasów w południowych Włoszech, z czego prawie połowę na Sycylii i prawie 900 w Apulii - poinformowała w czwartek wieczorem włoska straż pożarna.

Śnieg w Tatrach

Światowa Organizacja Meteorologiczna, organ ONZ i służba ds. zmian klimatu Unii Europejskiej poinformowały w czwartek, że temperatury w pierwszych trzech tygodniach lipca ustanowiły nowy globalny rekord upałów.

Podczas gdy Europa Południowa walczy z ekstremalnymi upałami i pożarami, niektóre części Europy Środkowej zostały dotknięte warunkami zimowymi. Temperatury poniżej zera, mróz i śnieg odnotowano w Tatrach, które rozciągają się przez Polskę i Słowację.

Klęski żywiołowe
Pożar w siedzibie francuskich królów. Turyści zmuszeni do ewakuacji
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu Kanlaon. Popiół wyrzucany na wysokość 5 km
Klęski żywiołowe
Osuwisko w Papui Nowej Gwinei. Rząd mówi o dwóch tysiącach ofiar i prosi o pomoc
Klęski żywiołowe
Tornada w USA. Zawalona stacja benzynowa. Uwięzionych nawet 150 osób
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu Ibu. Władze nakazały ewakuację ludności
Klęski żywiołowe
Brazylia: Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu