Wstrząsy, które zabiły prawie 23 000 ludzi  Syrii  i w sąsiedniej Turcji, przyczyniły się do pogorszenia sytuacji na północy Syrii, która została już poważnie zniszczona przez wojnę domową.

Departament Skarbu USA ogłosił w czwartek późnym wieczorem 180-dniowe zwolnienie z sankcji nałożonych na Syrię za „wszystkie transakcje związane z działaniami na rzecz pomocy w przypadku trzęsienia ziemi”.

Czytaj więcej

Wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemia w Turcji i Syrii. Zginęło co najmniej 22 tys. osób

Jednak analitycy twierdzą, że żądania rządu Assada i skutki wojny są głównymi czynnikami komplikującymi dostawy pomocy, a posunięcie USA polega bardziej na zapewnieniu banków i innych instytucji, że nie zostaną ukarane za udzielone wsparcie.

- Nie sądzę, aby ta decyzja nagle otworzyła wrota i umożliwiła nieograniczony dostęp pomocy humanitarnej do Syrii – powiedziała Delaney Simon, starsza analityczka programu International Crisis Group w USA. -  Mam jednak nadzieję, że  złagodzi obawy dostawców usług finansowych, sektora prywatnego i innych podmiotów, że sankcje nie będą dla nich ryzykiem angażowania się w Syrii.

Syria jest objęta sankcjami USA od 1979 r., kiedy to Waszyngton uznał ją za państwowego sponsora terroryzmu. Biały Dom jeszcze bardziej zaostrzał restrykcje w czasie wojny w Iraku w 2004 roku i wielokrotnie po wybuchu wojny domowej w 2011 roku, co doprowadziło do załamania stosunków między rządem Syrii a Zachodem

Jeden z najpotężniejszych pakietów sankcji miał miejsce w 2019 r., kiedy Kongres zatwierdził tak zwane sankcje Cezara, nazwane tak od pseudonimu przyjętego przez syryjskiego fotografa wojskowego, który przemycał zdjęcia dokumentujące tortury zadawane w więzieniach Baszira al-Assada.

Łagodząc sankcje, co zapewni tymczasowe wytchnienie dla reżimu, zastępca sekretarza skarbu, Wally Adeyemo, powiedział: - Chcę bardzo jasno powiedzieć, że sankcje USA w Syrii nie staną na przeszkodzie wysiłkom ratującym życie narodu syryjskiego. Podczas gdy amerykańskie programy sankcji zawierają już solidne wyjątki dla działań humanitarnych, dzisiaj Departament Skarbu wydaje ogólną licencję zezwalającą na pomoc w przypadku trzęsienia ziemi, aby osoby udzielające pomocy mogły skupić się na tym, co jest najbardziej potrzebne: ratowaniu życia i odbudowie.

W Turcji, która najbardziej ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi, do lokalnych ratowników pracujących w miastach zniszczonych przez trzęsienia ziemi dołączyli wolontariusze z całego świata, wspierani międzynarodowymi dostawami pomocy.

Ale na północnym zachodzie Syrii, gdzie Organizacja Narodów Zjednoczonych stara się  pomóc 4,1 mln ludzi, od czasu wystąpienia wstrząsów przez jedyne przejście graniczne z Turcją przedostały się zaledwie dwa konwoje z pomocą, z których jeden zorganizowano jeszcze przed katastrofą.