Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji. Po 24 godzinach spod gruzów uratowano 14-latka

Kolejne trzęsienie ziemi odnotowano o godz. 8:11 czasu polskiego we wschodniej Turcji, epicentrum znajdowało się w pobliżu granicy prowincji Malatya i Adıyaman. Amerykańskie służby geologiczne (USGS) oceniły siłę wstrząsów na 5,4.

W poniedziałek rano południową Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7. Jak powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, były to najsilniejsze wstrząsy w tym regionie świata od 1939 roku.

Czytaj więcej

Turcja: We wtorek znów zatrzęsła się ziemia. Już 3,7 tys. ofiar w Turcji i w Syrii

Według najnowszych danych, kataklizm kosztował życie ponad 5000 osób. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay podał, że w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zginęło 3419 osób, a 20 534 zostało rannych.

Jak podała agencja SANA, w Syrii na terenach kontrolowanych przez rząd zginęło co najmniej 812 osób, liczba ofiar na terenach kontrolowanych przez rebeliantów w tym kraju wynosi 790. W prowincjach Aleppo, Latakia, Hama, Idlib i Tartous jest co najmniej 1,5 tys. rannych.

W Turcji w akcji ratunkowej uczestniczy ponad 24 tys. osób. Z oficjalnych doniesień wynika, że w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zawaliło się 5775 budynków.

W związku z katastrofalnym w skutkach trzęsieniem ziemi Turcja zwróciła się o pomoc międzynarodową. Na apel odpowiedziało kilkadziesiąt państw, w tym Polska.