Orzekł tak WSA w Szczecinie w wyroku z 6 grudnia 2007 r. (I SA/Sz 518/07).
Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji. Chodziło o określenie stawki podatkowej dla nieruchomości, na której znajduje się ośrodek wypoczynkowy dla pracowników podatnika. Jeśli w sezonie pozostają w ośrodku wolne miejsca, udostępniane są innym osobom. Podatnik pytał, czy należy potraktować to jako działalność gospodarczą, co skutkuje wyższą stawką podatkową.
Organ podatkowy przyjął, że powinien stosować wyższą stawkę. Powołał się na stan faktyczny przedstawiony we wniosku i informacje ze strony internetowej podatnika.
W zażaleniu podatnik twierdził, że organ podatkowy nie udzielił odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku i nie odniósł się do wskazanego tam stanu faktycznego. Samorządowe kolegium odwoławcze orzekło jednak, że stanowisko zaprezentowane w interpretacji ma odzwierciedlenie w stanie faktycznym.
Podatnik wniósł więc skargę. Powołał się w niej m.in. na naruszenie przepisów poprzez dokonanie przez organy podatkowe dowolnej interpretacji stanu faktycznego i kierowanie się niesprawdzonymi informacjami ze strony internetowej. WSA uchylił decyzje, gdyż organy, udzielając interpretacji podatkowej, naruszyły art. 14a i 14b op. Podatnik we wniosku określił stan faktyczny, a jeśli były co do niego wątpliwości, organ powinien wezwać do jego uzupełnienia. Skoro tego nie uczynił, nie mógł sam w ramach dokonywania interpretacji prowadzić postępowania wyjaśniającego. Powołując się na informacje ze strony internetowej podatnika, ustalił fakty, które były podstawą wydanej interpretacji.