Zmiana stanowiska fiskusa nie daje ochrony

Jeśli podatnik nie zgadza się z opinią organu wydającego interpretację, może wezwać do usunięcia naruszenia prawa. Nawet jeśli organ zmieni stanowisko, to podatnik nie zyska takiej ochrony, jaką dawała mu pierwotna interpretacja

Publikacja: 06.05.2010 04:00

Zmiana stanowiska fiskusa nie daje ochrony

Foto: www.sxc.hu

Zwrócono na to uwagę w [b]interpelacji nr 13779[/b]. Z odpowiedzi na nią wynika, że w efekcie wezwania do usunięcia naruszenia prawa organ może albo na nie odpowiedzieć, albo pozostać bierny.

W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane jest stanowisko, że gdy na skutek wezwania do usunięcia naruszenia prawa organ stwierdzi, iż istotnie akt został przez niego podjęty z naruszeniem prawa, to konieczne staje się uruchomienie dostępnych mu środków prawnych służących przywróceniu stanu zgodnego z prawem.

W przypadku interpretacji skutkuje to uruchomieniem z urzędu procedury jej zmiany przewidzianej w art. 14e § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=293CBE86A3D1DB585FC2CB5AB6B7ADA7?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Wnioski takie wynikają m.in. z [b]wyroku z 15 kwietnia 2009 r. (III SA/Wa 212/09)[/b].

Minister finansów może z urzędu zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość. Może też upoważnić podległe organy do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie, określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową upoważnionych organów. Dotyczy to tylko wydawania interpretacji indywidualnych, a nie ich zmiany. Właściwy do zmiany interpretacji indywidualnej jest tylko minister finansów, który nie może tej kompetencji przekazać innemu organowi podatkowemu.

Z tego właśnie względu resort finansów podjął kroki mające na celu zabezpieczenie interesów wnioskodawców. Wygląda to w ten sposób, że organ upoważniony w razie powzięcia wątpliwości co do prawidłowości wydanej interpretacji występuje do ministra finansów z jednoczesnym podkreśleniem, że na etapie złożonego wezwania do usunięcia naruszenia prawa zachodzi konieczność analizy wydanej interpretacji pod kątem jej zmiany.

Jeśli minister zmieni interpretację, organ upoważniony powinien wnieść do sądu o umorzenie postępowania w sprawie skargi na tę interpretację (nawet gdy dokonana zmiana nie uwzględnia w całości stanowiska wnioskodawcy).

[b]Gdy zaś skarga na interpretację indywidualną zostanie już wniesiona do sądu, to organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.[/b]

Jak czytamy w interpelacji, „w ocenie Ministerstwa Finansów (...) organ, którego działanie zaskarżono, uwzględniając skargę w całości, wydaje interpretację indywidualną, w której jednocześnie zmienia zaskarżoną interpretację. Organem uprawnionym do działania w ww. trybie jest upoważniony przez ministra finansów do wydawania interpretacji indywidualnych dyrektor izby skarbowej”.

Ministerstwo nie odpowiedziało jednak, jak wygląda sytuacja wnioskodawców, którzy otrzymali odpowiedzi na wezwania do usunięcia naruszenia prawa, w których organ stwierdził, że interpretacja została wydana z naruszeniem prawa, twierdząc, że czeka na rozstrzygnięcie sporu z [b]NSA (sprawa o sygnaturze I FSK 1956/08)[/b].

[ramka][b]Uwaga [/b]

Organem właściwym do uwzględnienia skargi w trybie autokontroli będzie ten organ, który wydał daną interpretację, czyli w praktyce właściwy dyrektor izby skarbowej. W tym trybie organ może uwzględnić skargę w całości.[/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem