Wciąż jest komentowana [b]uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10)[/b] przesądzająca o konieczności opodatkowania fundowanych przez pracodawców abonamentów zapewniających szybki dostęp do prywatnego lekarza.
Zwłaszcza że coraz większe są wątpliwości co do praktycznej możliwości ustalenia przychodu dla konkretnego pracownika (czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490_Pakiety_medyczne_sa_opodatkowane.html]"Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,488552_Od_pakietow_medycznych_trzeba_placic_PIT.html]"Od pakietów medycznych trzeba płacić PIT"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,495225_Haracz_dla_fiskusa_za_pakiet_medyczny.html]"Haracz dla fiskusa za pakiet medyczny"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/55976,496950_Skutki_uchwaly_o_PIT_od_pakietow_medycznych.html]"Firmy boją się skutków uchwały"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,495882_Trudno_wyliczyc_przychod__z_pakietow_medycznych.html]"Trudno wyliczyć przychód z pakietów medycznych"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,497424_Abonament_medyczny__wszystko_nie_tak.html]"Abonament medyczny: wszystko nie tak"[/link]).
Sygnalizują to zarówno eksperci podatkowi, jak i sami przedsiębiorcy. Jedni się zastanawiają np., czy i jak rozliczyć pakiet, w ramach którego z usług centrów medycznych korzysta nie tylko sam pracownik, ale i jego współmałżonek. Inni z kolei chcą wiedzieć, czy posiadanie interpretacji fiskusa może pomóc i czy o taką interpretację w ogóle należy występować.
Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna organy podatkowe i Ministerstwo Finansów stały na stanowisku, że świadczenia te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przychodu nie da się przypisać konkretnemu pracownikowi. I w takim duchu były utrzymane interpretacje wydawane podatnikom.
[b]Mniej więcej trzy lata temu fiskus zmienił jednak zdanie. Ukoronowaniem tego jest wspomniana uchwała sędziów NSA.