Interpretacja musi uwzględniać cały wniosek

Przy wydawaniu interpretacji indywidualnej minister nie może pomijać okoliczności zawartych w opinii podatnika

Publikacja: 27.06.2011 04:48

Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 2399/10).

Sprawa dotyczyła indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w imieniu ministra finansów przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji dotyczącej VAT zwróciła się spółka wchodząca w skład konsorcjum firm budujących napowierzchniową część podziemnego magazynu gazu. Po otrzymaniu zlecenia na budowę konsorcjum podzieliło prace między swoich członków. Skarżąca spółka w ramach prac, które jej przypadły, musiała nabyć od poddostawców maszyny i urządzenia, połączyć je z konstrukcją magazynu oraz dostarczyć narzędzia do montażu i obsługi instalowanego sprzętu. Spółka zaznaczyła, że będzie odpowiedzialna wobec konsorcjum za prawidłowe działanie zainstalowanych przez nią komponentów oraz że dokonuje ona w zakupionych urządzeniach istotnych kompilacji, przez co nie przeprowadza dostawy i instalacji uprzednio nabytych podzespołów, lecz nowych elementów powstałych w wyniku podjętych przez siebie czynności.

Zdaniem spółki czynności przez nią wykonywane mają charakter jednego kompleksowego świadczenia i powinny zostać opodatkowane jedną stawką.

Minister nie zgodził się ze spółką, odmawiając uznania jej działań za świadczenie kompleksowe. Powołał się przy tym na okoliczności faktyczne podane przez spółkę we wniosku w rubryce przeznaczonej na opis stanu faktycznego oraz na część opisu stanu faktycznego z rubryki wniosku przeznaczonej na przedstawienie własnego stanowiska w sprawie. Pominął przy tym fragment okoliczności z tej drugiej rubryki.

Z tego powodu WSA uchylił rozstrzygnięcie. Sąd zwrócił uwagę na związanie stanem faktycznym podanym we wniosku o wydanie interpretacji, które obowiązuje zarówno organ wydający interpretację, jak i sąd administracyjny. Wzór takiego wniosku, ustalony przez ministra finansów, w osobnych członach zostawia miejsce na opisanie stanu faktycznego oraz na przedstawienie własnej opinii, do której później odnosi się organ.

Sąd uznał, że wydając interpretację, organ powinien wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności podane we wniosku, bez względu na to, w której części zostały wpisane. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji nie jest aż tak sformalizowane, żeby ograniczało się do zdarzeń przedstawionych jedynie w określonych miejscach formularza.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr