Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 2399/10).
Sprawa dotyczyła indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w imieniu ministra finansów przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji dotyczącej VAT zwróciła się spółka wchodząca w skład konsorcjum firm budujących napowierzchniową część podziemnego magazynu gazu. Po otrzymaniu zlecenia na budowę konsorcjum podzieliło prace między swoich członków. Skarżąca spółka w ramach prac, które jej przypadły, musiała nabyć od poddostawców maszyny i urządzenia, połączyć je z konstrukcją magazynu oraz dostarczyć narzędzia do montażu i obsługi instalowanego sprzętu. Spółka zaznaczyła, że będzie odpowiedzialna wobec konsorcjum za prawidłowe działanie zainstalowanych przez nią komponentów oraz że dokonuje ona w zakupionych urządzeniach istotnych kompilacji, przez co nie przeprowadza dostawy i instalacji uprzednio nabytych podzespołów, lecz nowych elementów powstałych w wyniku podjętych przez siebie czynności.
Zdaniem spółki czynności przez nią wykonywane mają charakter jednego kompleksowego świadczenia i powinny zostać opodatkowane jedną stawką.
Minister nie zgodził się ze spółką, odmawiając uznania jej działań za świadczenie kompleksowe. Powołał się przy tym na okoliczności faktyczne podane przez spółkę we wniosku w rubryce przeznaczonej na opis stanu faktycznego oraz na część opisu stanu faktycznego z rubryki wniosku przeznaczonej na przedstawienie własnego stanowiska w sprawie. Pominął przy tym fragment okoliczności z tej drugiej rubryki.