Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 4 listopada 2011 (IPTPP2/443-409/11-5/JN). Z pytaniem zwróciło się przedsiębiorstwo, w którego sali konferencyjnej odbywają się zebrania związkowe.
Izba skarbowa potwierdziła, że jest to wykorzystanie składnika majątku na rzecz działalności gospodarczej. Wynika to z ustawy z 23 maja 1991 o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn.zm.).
Wnioskodawca powołał się na art. 6 i 23 tej ustawy. Zgodnie z tym pierwszym związki zawodowe współuczestniczą w tworzeniu korzystnych warunków pracy. Z kolei art. 23 mówi, że związki zawodowe uczestniczą w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa pracy. Biorą więc one udział w życiu gospodarczym przedsiębiorstwa. Oznacza to, że odbywanie się spotkań związkowych jest wykorzystaniem sali dla celów działalności gospodarczej.
Izba zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że przez wykonywanie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów. Wynika to z art. 8 ustawy o VAT. Ust. 2 tego przepisu mówi, że za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
• użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;