CIT: zyski z lokowania środków unijnych są przychodem fundacji

Wpływy z tytułu odsetek od lokat i środków na rachunku bankowym od otrzymanego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie korzystają ze zwolnienia z CIT

Publikacja: 09.12.2011 07:12

CIT: zyski z lokowania środków unijnych są przychodem fundacji

Foto: Rzeczpospolita

Red

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2011 (IPTPB3/423-124/11-9/IR).

Fundacja, której statutowym celem jest wspieranie rozwoju oraz inicjatyw lokalnych, otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Było ono przeznaczone na utworzenie funduszu pożyczkowego, z którego następnie fundacja udziela pożyczek małym i średnim przedsiębiorcom. Z tytułu udzielania pożyczek fundacja nie osiąga dochodu.

Wszelkie przychody związane z udzieleniem pożyczek, m.in. odsetki od lokat i środków pieniężnych na rachunku bankowym, powiększają kapitał funduszu pożyczkowego i przeznaczone są na realizację kolejnych projektów. Fundacja powzięła wątpliwość, czy są one opodatkowane. Zdaniem fundacji odsetki takie są zwolnione z CIT.

Izba skarbowa nie podzieliła tego stanowiska. Argumentowała, że otrzymane środki nie pochodzą bezpośrednio z budżetu Unii Europejskiej, a de facto są wsparciem ze środków publicznych z budżetu państwa.

Tym samym, w ocenie izby, nie będzie tu miało zastosowania zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 24 ustawy o CIT, zgodnie z którym wolne od podatku są odsetki od dochodów lub środków uzyskanych w ramach bezzwrotnej pomocy od Unii Europejskiej. W konsekwencji odsetki takie będą przychodem fundacji w dacie ich faktycznego otrzymania.

Piotr Zawacki

Piotr Zawacki

Komentuje Piotr Zawacki, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Kluczową kwestią dla oceny stanowiska władz skarbowych jest ustalenie, jakiego rodzaju dofinansowanie otrzymała fundacja.

Ustawa o CIT zawiera bowiem szeroki katalog zwolnień przedmiotowych. Przy czym, biorąc pod uwagę opodatkowanie odsetek od lokat i środków na rachunku bankowym od otrzymanego dofinansowania, istotne jest ustalenie, czy takie dofinansowanie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy uzyskane od rządów państw obcych, od organizacji międzynarodowych oraz od międzynarodowych instytucji finansowych (zatem również od Unii Europejskiej). W przypadku takiego dofinansowania zwolnieniem objęte zostały również odsetki od uzyskanych środków wskutek ulokowania ich na bankowych rachunkach terminowych (art. 17 ust. 1 pkt 24).

Ustawa o CIT nie przewiduje innych przypadków zwolnienia z opodatkowania odsetek od dofinansowania. W konsekwencji niezakwalifikowanie uzyskanego przez fundację dofinansowania do kategorii dochodu zwolnionego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, oznacza, że uzyskane odsetki powinny być wykazane jako przychód w dacie ich faktycznego otrzymania.W opisanej sprawie dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W świetle postanowień ustawy o finansach publicznych środki otrzymane w ramach funduszy strukturalnych UE traktowane są jednak jako środki publiczne, innymi słowy jako pochodzące z budżetu państwa. Tym samym nie można ich uznać za pochodzące bezpośrednio z budżetu UE, a co za tym idzie nie będą miały zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 23 i 24 ustawy o CIT.

W konsekwencji uzyskane przez fundację odsetki od lokat i środków na rachunku bankowym będą przychodem podatkowym w dacie faktycznego otrzymania.Samo dofinansowanie objęte będzie natomiast art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT, zgodnie z którym zwalnia się z opodatkowania dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego w zakresie określonym w odrębnych ustawach (w tym wypadku w ustawie o finansach publicznych).

Ustawa o CIT nie przewiduje jednak zwolnienia dla odsetek od takiego dofinansowania. Pogląd taki ma potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym  wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 6 lipca 2011 (I SA/Ol 405/11).

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne