Chodzi o[b] wyrok z 20 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 1916/08)[/b]. Choć dotyczył on głównie abonamentów medycznych (patrz ramka), sąd odniósł się w nim przy okazji do sposobu, w jaki obecnie organy podatkowe traktują orzeczenia sądowe powoływane przez podatników i płatników we wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnej.
[srodtytul]Wyrok w indywidualnej sprawie[/srodtytul]
Coraz częściej podatnicy przed złożeniem takiego wniosku sprawdzają, jakie stanowisko w interesującej ich sprawie zajęły w przeszłości sądy. Powołują się na te wyroki, które potwierdzają ich interpretację przepisów. Organy podatkowe z reguły nie odnoszą się merytorycznie do stanowiska sądów. Komentarz dyrektora izby skarbowej w interpretacji ogranicza się zazwyczaj do stwierdzenia, że powołane we wniosku wyroki WSA lub NSA zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania w innych sprawach podatkowych.
[srodtytul]Można stosować posiłkowo, lecz nie wprost[/srodtytul]
Podobnie było w interpretacji, którą skontrolował 20 stycznia 2009 r. WSA w Warszawie. Minister finansów w odpowiedzi na skargę wnioskodawcy odpowiedział, że przy wydawaniu interpretacji indywidualnych organ może jedynie posiłkować się rozstrzygnięciami sądów. Natomiast nie ma możliwości ich stosowania wprost, z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.