Wszystko zależy od tego, kiedy miało miejsce zdarzenie

Ochrona podatników będzie wyglądała inaczej, gdy skutki związane ze stanem faktycznym będącym przedmiotem interpretacji miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, a inaczej po tych zdarzeniach

Aktualizacja: 21.06.2010 04:35 Publikacja: 21.06.2010 03:00

Wszystko zależy od tego, kiedy miało miejsce zdarzenie

Foto: www.sxc.hu

Jeśli przedsiębiorca podejmuje określone działania, a następnie występuje z wnioskiem o interpretację indywidualną i stosuje się do niej albo stosuje się do interpretacji ogólnej nie może podlegać pełnej ochronie. A to dlatego, że interpretacje te nie wpływały na jego działania kształtujące stan faktyczny. W takim przypadku podatnik nie może oczekiwać zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku.

Zgodnie z art. 14l [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4D5EA1BE1CBC9A9C73003C56E02B792?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], w przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu od-powiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.

W takim przypadku nie ma bowiem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zastosowaniem się podatnika do interpretacji a obowiązkiem podatkowym oraz wynikającym z niego zobowiązaniem. Ryszard Mastalski w „Komentarzu do ordynacji podatkowej” (Oficyna Wydawnicza Unimex, 2008 r., s. 134) wyjaśnia, że „zastosowanie się do samej interpretacji ma natomiast wpływ na samo wykonanie zobowiązania podatkowego, które pod wpływem interpretacji może być niewłaściwie zrealizowane”.

Jak rozumieć sformułowanie „skutki podatkowe” użyte w art. 14l? Z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 15 064 wynika, że „pojęcie »skutki podatkowe« nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Kierując się zatem znaczeniem językowym, zwrot ten należy traktować jako rezultat określonego zachowania się (działania lub zaniechania) wywołującego określone w przepisach prawa podatkowego następstwa.

Stąd też [b]skutek podatkowy, o którym mowa w art. 14l ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4D5EA1BE1CBC9A9C73003C56E02B792?id=176376]Ordynacja podatkowa[/link], łączyć należy w szczególności z pojęciem obowiązku podatkowego, czyli potencjalnym nakazem zapłaty podatku wynikającym z zaistnienia zdarzenia określonego w ustawach podatkowych.[/b] Skutkiem podatkowym będzie również powstanie obowiązku o charakterze instrumentalnym (np. obowiązek złożenia deklaracji, obowiązek prowadzenia właściwej ewidencji)”.

Kiedy zatem można mówić o zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku?

Wyjaśnia to art. 14m [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4D5EA1BE1CBC9A9C73003C56E02B792?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Zwolnienie może być następstwem zastosowania się do interpretacji ogólnej lub indywidualnej, które uległy zmianie lub których nie uwzględniono w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Ale uwaga! Są pewne warunki do zwolnienia, które trzeba spełnić. Zobowiązanie podatkowe nie zostało prawidłowo wykonane w efekcie zastosowania się do interpretacji, zaś stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji nie wystąpił jeszcze w momencie opublikowania interpretacji ogólnej albo doręczenia interpretacji indywidualnej, lecz dopiero po ich opublikowaniu lub doręczeniu.

Co istotne, „zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku wystąpi tylko w takim zakresie, w jakim zdarzenie będące przedmiotem interpretacji kształtuje powstanie obowiązku i zobowiązania podatkowego”(Ryszard Mastalski, „Komentarz do ordynacji podatkowej”, s. 135).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem