Czy jest ochrona prawna smaku sera

Dyrektywę w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie temu, by smak produktu spożywczego był objęty ochroną prawa autorskiego na podstawie tej dyrektywy oraz temu, by ustawodawstwo krajowe było interpretowane w taki sposób, że przyznaje ono ochronę prawnoautorską takiemu smakowi.

Aktualizacja: 09.02.2019 16:42 Publikacja: 09.02.2019 09:00

Czy jest ochrona prawna smaku sera

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 13 listopada 2018 r., C 310/17.

Twórca sera Heksenkaas przeniósł swoje autorskie prawa majątkowe do produktu na spółkę Levola Hengelo BV. Metoda produkcji sera została opatentowana przez spółkę. Z kolei spółka Smilde Foods BV wprowadziła do obrotu produkt pod nazwą Witte Wievenkaas będący serem do smarowania z dodatkiem śmietany i ziół, o smaku podobnym do Heksenkaas. Levola pozwała Smilde z uwagi na naruszenie praw autorskich Levoli do smaku swojego sera i sposobu jego wytwarzania. Sąd apelacyjny w Arnhem-Leeuwarden (Holandia) zadał pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło tego, czy smak produktu spożywczego może stanowić przedmiot ochrony prawa autorskiego jako twórczość intelektualna autora. Nadto sąd apelacyjny zapytał, czy nietrwałość smaku i subiektywny charakter doznań smakowych uniemożliwiają zakwalifikowanie smaku produktu jak utworu. TS UE stwierdził, że smak sera nie może być uznany za utwór na gruncie prawa autorskiego.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku