M.L. zatrudniona w Zespole Szkół w S. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza domagała się od swojego pracodawcy zapłaty 21 tys. złotych, jako zadośćuczynienia za wykorzystanie bez jej zgody własności intelektualnej w postaci pomysłu prowadzenia zajęć dla uczniów o tematyce teatralnej, medialnej i literackiej w ramach projektu „Ze szkołą za pan brat".
Pozwany Zespół Szkół wniósł o oddalenie powództwa, twierdząc, że pracy M.L. nie można traktować w kategorii własności intelektualnej, ale jako pracę na rzecz edukacji w szkole, „dla dobra wspólnego".
Ważny szczegółowy program zajęć
Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który uznał, iż propozycja bibliotekarki zorganizowania zajęć o tematyce teatralnej, medialnej i literackiej w ramach projektu „Ze szkołą za pan brat" została przez nią złożona w zakresie wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, a stworzenie pomysłu należało do zakresu obowiązków pracowniczych powódki. W związku z tym powództwo zostało oddalone.
Sąd wskazał, że strony nie zawierały żadnych umów o ochronę praw autorskich (nie doszło do skutecznego zawarcia umowy zlecenia, ponieważ formularz umowy nie został należycie wypełniony przez powódkę), a ponadto sąd uznał, że złożona przez bibliotekarkę kserokopia propozycji zajęć nie potwierdza przywłaszczenia jej własności intelektualnej. „Pismo to ma charakter ogólny, powódka wskazała w nim cel działania, umiejętności i zadania. Nie ma w nim natomiast planu poszczególnych zajęć. Świadczy to, że sporządzony przez A.B. [osoba, której dyrektor placówki przekazał prowadzenie zajęć – red.] szczegółowy program zajęć nie jest w rzeczywistości pomysłem powódki" – stwierdził w uzasadnieniu Sąd Okręgowy.
Wykonywanie obowiązków ze stosunku pracy
Wyrok sądu pierwszej instancji podtrzymał Sąd Apelacyjny w Białymstoku (sygn. akt III APa 7/12). W uzasadnieniu stwierdził, iż w sprawie bezspornym jest, że powódka w dniu przedłożenia Dyrektorowi Zespołu Szkół w S. propozycji utworzenia zajęć o tematyce teatralnej, medialnej i literackiej w ramach projektu „Ze szkołą za pan brat" była pracownikiem pozwanego zatrudnionym na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Dlatego też w sprawie znajdował zastosowanie art. 12 ust. 1 prawa autorskiego, zgodnie z którym jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.