Komisja Europejska oskarżyła portal Marka Zuckenberga o przekazanie nieprawdziwych informacji podczas postępowania w 2014 r., związanego z przejęciem komunikatora WhatsApp. Wówczas to firma poinformowała KE, że połączenie kont korzystających w obu aplikacjach jest technicznie niemożliwe. Jednak w sierpniu tego roku WhatsApp oświadczył że powiązał numery telefonów użytkowników z ich kontami na Facebooku. Komisja uważa, że wobec możliwość łączenia kont z obu serwisów musiała już istnieć w 2014 r. – a wobec tego Facebook wprowadził ją błąd.
WhatsApp ogłosił usprawiedliwiał swoją decyzję o zmianie polityki prywatności koniecznością udoskonalenia usług. Miało to spowodować bardziej odpowiednie proponowanie znajomych, zezwolenie na wysyłanie do użytkowników reklam oraz lepsze radzenie sobie ze spamem. Zmiany te zostały wzięte pod lupę regulatorów w różnych krajach Europy – m. in. Wielkiej Brytanii i Niemczech. Z wnioskiem o zaprzestane wymiany danych między firmami zwróciła się także Grupa Robocza Artykułu 29. Teraz sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.
- Firmy są zobowiązane udzielać Komisji dokładnych informacji podczas postępowań w sprawie fuzji. – powiedziała Komisarz Margrethe Vestager, kierująca unijną polityką w sprawie konkurencji. W tej sprawie, wstępny pogląd Komisji jest taki, że Facebook udzielił nam mylących lub nieprawdziwych informacji w czasie postępowania w sprawie nabycia przez siebie WhatsAppa – dodaje.
Jeśli komisja uzna ostatecznie, że Facebook wprowadził ją w błąd, może ukarać go grzywną do 1% globalnego obrotu – suma ta może sięgać setek milionów euro. Nie ma znaczenia, czy mylącą informację przekazano przypadkowo, czy specjalnie.
Firma ma czas by odpowiedzieć na zarzuty do końca stycznia przyszłego roku. Portal jednak zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że działał w dobrej wierze, nie mając nic do ukrycia. Dodaje że sposób ustanowienia powiązania między kontami w obu serwisach poprzez numer telefonu opracował dopiero na początku 2016 r. Ponadto, jak twierdzi Facebook, profile wciąż nie są łączone z precyzją wystarczającą do uruchomienia komunikacji między portalami na pełną skalę, co najbardziej interesowało komisję w 2014 r.