[srodtytul]Dane z rejestru[/srodtytul]
W Internecie można znaleźć również firmy wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Możemy je identyfikować według nazwy albo numeru KRS. W ten sposób zdobędziemy informacje o adresie i numerze REGON przedsiębiorcy, osobach upoważnionych do jego reprezentowania (np. członkach zarządu) itp. Każdy, kto chce skorzystać z wyszukiwarki, może wejść na stronę internetową [link=http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED]http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED[/link]. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Nie jest potrzebny podpis elektroniczny. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu.
Przedsiębiorcy mogą się także postarać o dostęp do niektórych dokumentów firm wpisanych do rejestru. Wolno im też składać wnioski w formie elektronicznej. W jaki sposób? Trzeba pobrać formularze ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości ([link=http://www.ms.gov.pl]www.ms.gov.pl[/link]). Niestety w tym wypadku potrzebny będzie już podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Przedsiębiorca rejestruje się, wypełnia formularz, opatruje go podpisem elektronicznym i wysyła.[b] Pamiętajmy jednak, że rejestracji dokonuje osoba uprawniona do występowania w imieniu wnioskodawcy, a nie sam wnioskodawca.[/b]
Co jeszcze znajdziemy w Internecie? Całkiem sporo. Centralna Informacja KRS prowadzi tzw. elektroniczny katalog dokumentów spółek. Zawiera on niektóre pisma spółek z o.o., akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i europejskich (np. akty założycielskie, umowy oraz statuty, jeżeli są oddzielnymi aktami, oraz uchwały o ich zmianie, a także teksty jednolite wszystkich tych dokumentów). Co można znaleźć w umowach spółek? Dużo ciekawych informacji. Znajdują się tam często postanowienia ważne z punktu widzenia potencjalnych kontrahentów. Bez elektronicznego dostępu do nich trzeba by jeździć do sądu rejestrowego, żeby się z ujednoliconą wersją umowy czy statutu spółki zapoznać.
[srodtytul]Z fiskusem też można e-mailować[/srodtytul]