Wiele gmin zastanawia się, czy podania, skargi i wnioski mogą być przyjmowane, jeżeli zostały wniesione nie w formie tradycyjnej – papierowej, a na nośnikach elektronicznych (płyta CD, Pen Drive). Wynika to z art. 63 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], który nie przewiduje możliwości wnoszenia podań na takich nośnikach nie przewiduje. Odnośnie skarg i wniosków możliwości takiej nie przewiduje też § 5 rozporządzenia w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków. W konsekwencji urzędnicy odmawiają przyjmowania składanych w takiej formie pism, twierdząc, że jest to sprzeczne z prawem.
[srodtytul]Stanowisko takie należy odrzucić[/srodtytul]
Nawet przy założeniu, że art. 63 § 1 k.p.a. oraz § 5 rozporządzenia w sprawie organizacji (...) zawierają zamknięty katalog trybów wnoszenia podań, skarg i wniosków, nie są one jedynymi pismami wnoszonymi do organów administracji publicznej. Wskazać tu można chociażby petycje, wymienione nie tylko w przepisach kodeksu, ale nawet w Konstytucji RP. Przy takiej interpretacji przepisów na informatycznych nośnikach danych mogłyby być wnoszone wszystkie pisma poza podaniami, skargami i wnioskami. Domniemywać można jednak, że zamiarem ustawodawcy było uzupełnienie trybów wnoszenia pism określonych w k.p.a. o nośniki, a co się z tym wiąże – także podania, skargi i wnioski można wnosić na informatycznych nośnikach danych. Dla uniknięcia wątpliwość interpretacyjnych zasadne jest jednak znowelizowanie przepisów k.p.a. w celu dostosowania ich do wymogów ustawy o informatyzacji.
Zapewnienie możliwości wymiany informacji w formie elektronicznej przez wymianę dokumentów związanych ze sprawami należącymi do zakresu działania podmiotu publicznego przy wykorzystaniu informatycznych nośników danych jest obowiązkiem tego podmiotu (patrz art. 16 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177458]ustawy o informatyzacji[/link]).
[srodtytul]Elektroniczna wymiana pism[/srodtytul]