Ministerstwo administracji i cyfryzacji pracuje nad przepisami, które umożliwią mieszkańcom składanie w każdym urzędzie pism drogą elektroniczną. Oznacza to, że wszystkie instytucje publiczne będą musiały obsługiwać elektroniczne skrzynki podawcze. Przygotowywana nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne ma też spowodować, aby instytucje, które mają obowiązek ustalania wzorów pism papierowych, musiały tworzyć wzory pism i formularzy elektronicznych. MAC zapowiada, że następnym etapem wdrażania e-administracji będzie nowa ustawa o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną. Dzięki niej dokumenty elektroniczne i papierowe mają funkcjonować w administracji na równych zasadach.

Ustawa ma m.in. wprowadzić regulację, dzięki której zawsze, gdy w przepisach będzie mowa o pisemnym załatwieniu sprawy, będzie można się posłużyć także dokumentem elektronicznym. Urzędy nie będą mogły więc wymagać dokumentu papierowego. Ma też nastąpić zrównanie podpisu odręcznego z podpisem elektronicznym.

Resort zapowiada też automatyzację rozstrzygnięć w administracji publicznej. Chodzi o to, by jednobrzmiących, schematycznych decyzji, np. o waloryzacji rent i emerytur, czy o wymiarze podatku od nieruchomości, urzędnik nie podpisywał pojedynczo.