Komik o wrażliwej duszy

Przez dziesięciolecia swojej aktorskiej kariery Wiesław Gołas w teatrach i przed kamerą w sumie zagrał ponad 120 postaci. I wbrew pozorom w zbiorowej pamięci widzów zapisał się nie tylko jako Tomuś Czereśniak z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Dygnitarze, którzy zdradzili system

Przeciwko zamachowi stanu z 13 grudnia 1981 r. opowiedzieli się też ludzie, którzy wcześniej wiernie służyli wojsku, tajnym służbom i dyplomacji PRL. Dla nich generał Wojciech Jaruzelski był jednoznacznie zdrajcą narodu.

Narutowicz: wyjście awaryjne

Sto lat temu, 9 grudnia 1922 r., liczące 444 posłów i 111 senatorów Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wokół elekcji naszego pierwszego prezydenta narosło wiele mitów. Niektóre są bardzo krzywdzące dla wszystkich stron ówczesnej sceny politycznej.

Niemiecki historyk chce pomóc bliskim więźniów Auschwitz

Niemiecki historyk, dr Wulff Bickenbach, poszukuje bliskich osób, które w czasie wojny zostali skazani przez sądy i wywiezieni do obozu Auschwitz. Z zachowanych akt, które przeanalizował wynika, że krewni osób nie byli informowani o ich losie. Historyk może pomóc bliskim uzyskać więcej informacji na temat ofiar wojny.

Ekshumują pancerniaków generała Maczka

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęli ekshumacje 27 ciał poległych we Francji żołnierzy dywizji pancernej generała Stanisława Maczka.

Twarde jak tatrzańskie skały

Życiorysy polskich kurierów i kurierek to właściwie gotowy materiał na film sensacyjny – mówi Agata Puścikowska, dziennikarka i autorka książki „Waleczne z gór”.

Enver Hoxha. Bóg Albanii

Komunistyczny przywódca Enver Hoxha przez 50 lat budował albański socjalizm. Podobnie jak Stalin – jedną ręką dawał dzieciom cukierki, a drugą dusił wrogów ludu. Nawet Chruszczow był dla niego za mało socjalistyczny...

Zostaniecie zasymilowani, opór jest daremny

Jeżeli kiedykolwiek z przestrzeni kosmicznej przybędzie do nas wysoko rozwinięta pozaziemska cywilizacja, to będzie ona w najwyższym stopniu łagodna i etyczna, będzie trząść się nad nami jak nad jajkiem. Asymilacja Ziemi z cywilizacją galaktyczną będzie łatwa, miła i przyjemna.

Karp po żydowsku

„Weźmi karpia, wywnętrz go, oczosawszy i gęsto nakarbowawszy. Nasól potym, oblej trzema łyżkami gorzałki, w której niech tak godzin trzy leży w chłodzie, wywracając go. Potym znowu oblej go octem mocnym, który zgrzej wprzód, a zmieszaj weń pieprzu, imbieru, gwoździków, aby od tego zgęść ocet, i tak tym korzeniem zewnątrz i wewnątrz oblej rybę. I tak natarty karp niechaj stoi na noc”...

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 36: Początki poczty elektronicznej

Stworzenie takiej poczty e-mail, jaką dziś znamy i powszechnie stosujemy, zapoczątkował inżynier Ray Tomlinson, który w 1971 r. napisał pierwszy program umożliwiający przesyłanie wiadomości między różnymi komputerami należącymi do sieci ARPANET.

Wciąż czekamy na puchar świata

Należę do pokolenia szczęściarzy pamiętających sukcesy polskiej piłki nożnej na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Oglądając tegoroczne mecze naszej drużyny w Katarze, często wracam myślami do tamtych lat i zastanawiam się, jaki jest przepis na tamten medalowy sukces polskiej piłki nożnej? Czy było to dzieło tylko jednego człowieka? Przede wszystkim.

Ludzkie wybory i zachowania. Czy wyciągnęliśmy wnioski z tragedii Holokaustu?

Co sprawiło, że Holokaust był możliwy? Dlaczego niektórzy potrafili bronić Żydów narażając życie, a inni współpracowali z niemieckim okupantem? Jakie czynniki miały wpływ na tak różne zachowania? Czy temu ludobójstwu można było zapobiec? - odpowiedzi na takie pytania będą szukać uczestnicy debaty, która odbędzie się 7 grudnia o 18:300 w budynku Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii przy ul. Bednarskiej 2/4 w Warszawie. Wstęp wolny.

O co bezpieka podejrzewała Kazimierza Deynę?

Legendarny piłkarz Kazimierz Deyna był rozpracowywany przez komunistyczne służby specjalne. WSW podejrzewała go m.in. o kontakty z osobą podejrzaną o szpiegostwo.

Pogrzeb arystokraty, który kupił dla Polski Westerplatte

5 grudnia na cmentarzu w Gdańsku odbędzie się ponowny pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego, który przeprowadził operację zakupu dla Polski nieruchomości znajdujących się na Westerplatte oraz innych miejscach portu gdańskiego.

Czy Hołodomor był ludobójstwem? Ambasador Rosji w Niemczech: To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem

Nie tylko Ukraińcy głodowali i umierali z głodu - stwierdził Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie. Według niego jest to powód, dla którego Bundestag nie powinien uznawać Hołodomoru za ludobójstwo.

Zapomniani jeńcy

Kilkanaście tysięcy bolszewickich jeńców zmarło w polskich obozach po wojnie 1920 r. Ale ci, którym udało się przetrwać i wrócić do ojczyzny, zostali wkrótce zamordowani na rozkaz Stalina.

Dzień chwały i upadku

25 listopada to data szczególna w dziejach agonii I Rzeczypospolitej. 258 lat temu tego dnia koronowano na króla Polski Stanisława Antoniego Poniatowskiego, monarchę, w którym jedni widzą światłego reformatora i Europejczyka wielkiego formatu, inni zaś rosyjską marionetkę i bezsilnego karierowicza.

Sponsorzy Hitlera. Chciwość warta milionów ofiar

Dlaczego Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców i rozpętać globalną rzeź? Do najważniejszych kwestii należy z pewnością sojusz elit gospodarczych z nazizmem. Do powstania III Rzeszy w decydującym stopniu przyczyniła się chciwość niemieckiego i międzynarodowego kapitału.