Ślady ofiar Treblinki przekazane do muzeum

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu do Muzeum Treblinka zostały przekazane rzeczy ofiar tego obozu odnalezione podczas śledztwa prokuratorskiego.

Smaki z przeszłości

„Każda rzecz w lodówce ma swoją historię. Gdy jemy ziemniaki, cieszymy się pożywieniem starożytnych Inków" – tak rozpoczyna Bryan Bruce swoją książkę „Historia smaku". Od niedawna archeolodzy zaczęli uzupełniać naszą wiedzę o dziejach kulinariów.

Pod znakiem krzyża przeciw chrześcijanom

Haniebne zdobycie Konstantynopola w roku 1204 przez uczestników czwartej wyprawy krzyżowej zapoczątkowało długotrwałą, trwającą dwa i pół stulecia, agonię Cesarstwa Bizantyjskiego.

Gdy demokracja rodzi potwory

Etatyzm i wolne wybory – oto dwie rzeczy, których współżycie jest niemożliwe – pisał pod koniec wojny z emigracji Stanisław Mackiewicz. Dobro państwa i dobro jego obywateli nie są tożsame. Historia dowodzi, że wola ludu bywa samodestrukcyjna.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Kamienie na grobach

W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Memoriał z nagrodą Jana Nowaka - Jeziorańskiego

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał", otrzyma w tym roku Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

77 lat temu wyruszały Marsze Śmierci

Muzea opiekujące się miejscami pamięci po byłych niemieckich obozach koncentracyjnych przypominają o marszach śmierci, które ruszyły 77 lat temu, a ich skutkiem było wiele ofiar.

Dzień Holocaustu w cieniu pandemii

27 stycznia minie 77 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z powodu pandemii w uroczystościach wezmą udział głównie ocaleni z obozu.

Edward VIII. Korona i swastyka

86 lat temu, 20 stycznia 1936 r., suwerenem Zjednoczonego Królestwa został prawnuk cesarzowej Wiktorii, król Edward VIII.

Ada! To nie wypada!

Loda Niemirzanka była jedną z kilku najjaśniejszych gwiazd kabaretu, rewii i kina II RP. Apogeum popularności osiągnęła za sprawą głównej roli w filmie Konrada Toma z 1936 r. – refren tytułowej piosenki w jej wykonaniu przed wojną znał niemal każdy.

Piotr Bożejewicz: Brukarze piekła

Świat chełpi się tylko produktywnością, zawzięcie eksponując wielkie dokonania, dzieła absolutnie skończone i efektywne projekty. Puszcza w niepamięć idee zbudowane z dobrych chęci...

Bracia Litwini

Litwini żyją w Europie od wieków, ale ich państwo „wybuchło" nagle, urastając do rangi mocarstwa. Było tak rozległe terytorialnie i wielokulturowe, że dziś do dziedzictwa po Wielkim Księstwie Litewskim rości sobie prawa kilka narodów.

Dawał cień Piastom

Wciąż rosną w Polsce dęby pamiętające średniowiecze. I wciąż, w powszechnej opinii, wśród drzew dąb jest tym, czym lew wśród zwierząt, czyli królem.

Najbardziej romantyczny styczeń w dziejach

„To klasyczny przykład walki Dawida z Goliatem" – mówi o powstaniu styczniowym dr Adam Buława, historyk wojskowości, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w latach 2016–2019 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Powstanie styczniowe. Walka bez szans

Siły powstańców styczniowych nie miały ani sprawnego dowodzenia, ani zasobów broni, ani pieniędzy, ani wsparcia międzynarodowego. Wielki polski zryw niepodległościowy od pierwszych godzin skazany był na porażkę.

U Kapucynów w Krakowie odkryto freski

W Domu Loretańskim przy krakowskim klasztorze Kapucynów konserwatorzy odkryli trzystuletnie freski.

O ofiarach cywilnych Warszawy

Przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli w połowie roku zostanie otwarta Izba Pamięci poświęcona cywilnym ofiarom.

Naukowcy wiedzą, kto wydał nazistom Annę Frank

Dochodzenie, prowadzone przez zespół naukowców przy użyciu najnowszych technik śledczych wykazało, kto najprawdopodobniej zadenuncjował nazistom rodzinę Anny Frank.