Austria: Co z rodzinnym domem Adolfa Hitlera?

W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, ma znajdować się komisariat policji. Co zrobić z historycznie obciążonym budynkiem? Debata na ten temat dzieli Austriaków.

Bomba anatomiczna, czyli bikini

Lato na północnej półkuli dobiegło końca, media podsumowują liczbę m.in. upalnych dni i... leżaków wypożyczonych do opalania się. To ostatnie to znak naszych czasów, jednym ze współczesnych kanonów piękna (bez podziału na płcie) jest maksymalnie duża powierzchnia opalonego ciała, najlepiej całego. Jest to odwrócenie tendencji panującej przez tysiąclecia.

Mongołowie, Europa i Polska

Koczownicze kultury azjatyckiego Wielkiego Stepu i rozwinięte cywilizacje zachodniej Europy od zawsze cechowało wzajemne niezrozumienie, przeradzające się we wrogość.

Boski wiatr: Jak opatrzność ocaliła Japonię przed Mongołami

W XIII w. zjednoczone plemiona koczownicze pod dowództwem Czyngis-chana zmieniły układ sił w Azji. Imperium mongolskie zaczęło rozszerzać się na południe, zachód i wschód. W tym czasie Wyspy Japońskie znajdowały się już od 70 lat w pełnej izolacji i odosobnieniu. Mimo to ich mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że wkrótce Mongołowie będą chcieli wchłonąć także ich świat.

Otwarto Muzeum Historii Polski. Będzie w pełni gotowe za trzy lata

Otworzony został budynek Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, pokazana została też skromna wystawa czasowa.

Będą wspominać 500 tys. wypędzonych z Warszawy po powstaniu

Przez obóz Dulag 121 przeszło ponad pół miliona osób wypędzonych z Warszawy w czasie powstania. W Pruszkowie i Warszawie wspominani będą cywile, którzy tam trafili, a także ci, którzy im pomagali.

SS-Galizien: Jedna z najbardziej zbrodniczych formacji II wojny światowej

II wojna światowa. Byli jedną z najbardziej zbrodniczych formacji militarnych w dziejach. Dziś hasła głoszone przez zbrodniarzy z SS-Galizien znów stają się mottem przewodnim współczesnych ukraińskich nacjonalistów.

Jerzy Bińczycki. Chwytał widzów za serce

Jerzy Bińczycki miał niezwykły dar: grane przez niego postaci poruszały do głębi. Umiał pokazać prawdę o człowieku – skrywane pragnienia, zmaganie się z codziennością, ludzką siłę i słabość, życiową mądrość i pogodzenie z losem.

Skandal z udziałem Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie. Przemysław Czarnek chce ekstradycji członka SS Galizien

„Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” - przekazał w mediach społecznościowych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzieła sztuki zaginione w czasie wojny przez Austrię i USA wrócą do Polski

Prywatny kolekcjoner z USA o polskich korzeniach zdecydował się przekazać do polskich zbiorów muzealnych zaginione w czasie wojny akwarele Zygmunta Vogla – ulubionego artysty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Skandal z udziałem Zełenskiego w Kanadzie. Jest reakcja polskiej ambasady

„Oczekuję przeprosin” - napisał Witold Dzielski, ambasador RP w Kanadzie, komentując uhonorowanie w czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Ottawie 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunki, który służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien.

Jak Izabela Radziwiłłowa ratowała żydowskie dzieci w pałacu w Nieborowie

W czasie wojny w nieborowskim pałacu ukrywały się żydowskie dzieci. Opiekowała się nimi Izabela Radziwiłłowa.

Apoteoza wrednego szpiegowania

Sun Zi, o ile żył naprawdę, był wodzem, generałem, a przy tym ojcem realizmu w polityce. Czy jego traktat „Sztuka wojenna” wciąż jest aktualny?

Najazd mongolski na Ruś. Trauma czy dobrodziejstwo?

Najazd mongolski głęboko wrył się w pamięć Rusi, urastając do rangi zbiorowej traumy. Z kolei historycy widzą w Mongołach sprawców przekształcenia Rosji w despotyczne imperium. Natomiast szkoła eurazjatycka dostrzega w 250-letniej zależności fundamentalne korzyści cywilizacyjne. Czym więc naprawdę obdarzyli Ruś stepowi wojownicy?

Czy królobójstwo się opłaciło?

22 września 1792 r., 231 lat temu, francuskie Zgromadzenie Ustawodawcze zniosło monarchię i proklamowało Republikę Francuską.

Narodziny imperium mongolskiego

Historia jest pełna tajemnic. Mniejszych lub większych, determinujących losy jednostek, narodów lub całego świata. Jedną z największych zagadek w dziejach jest powód, dla którego zapóźnione kulturowo plemiona nomadów azjatyckich nagle opuściły swoje jurty, aby podbić połowę znanego im świata i wepchnąć ludzkość na nowe tory historii.

Budowlane ekstrawagancje niezwykłego króla

Zamek Neuschwanstein jest bardzo zróżnicowany pod względem architektonicznym. Podobno gdy król Bawarii Ludwik II Wittelsbach przebywał w Hohenschwangau (posiadłość jego rodziców), to budowę zamku piętrzącego się na szczycie odległej o 2 km góry obserwował przez lunetę i wysyłał posłańców z poleceniami, aby jeszcze coś dodać lub zmienić.

Miasto, pejzaż, ciało

W blisko 200-letnich dziejach fotografii litewskiej znajdujemy wiele zjawisk, procesów i postaci naprawdę intrygujących. Okres rozkwitu tej dziedziny sztuki wizualnej przypada jednak – paradoksalnie – na czasy zniewolenia Litwy przez Związek Radziecki.