Bogusław Chrabota: Ból, który może został zrozumiany

Mówi się, że historia nikogo jeszcze nic nie nauczyła. W relacjach polsko-ukraińskich mamy jednak szansę zadać tym słowom kłam.

Kopernik – ojciec współczesnej nauki

24 maja minęła 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Do tego nazwiska nie trzeba dodawać określeń w stylu „wielki uczony” czy „wybitny astronom”. To nazwisko mówi samo za siebie. Jest symbolem potęgi ludzkiego umysłu i nieustannej potrzeby naszego gatunku do zadawania pytań o porządek i naturę świata.

Zapomniane królestwo, część II

Spektakularne zwycięstwo Zulusów pod wzgórzem Isandlwana było zarazem ich największym sukcesem w trakcie wojny z Anglikami. Bitwa o Rorke’s Drift, o której opowiada „Zulu”, miała już inny przebieg i była zwiastunem przyszłej klęski Zululandu.

Rosyjski faszyzm: od Czarnej Sotni do Putina

Wobec ogromu zbrodni symbol „Z” rosyjskiej agresji na Ukrainę jest utożsamiany z nazistowską swastyką. Czy nie oznacza jednak „Z jak Zapad”? Wszak Putin wypowiedział wojnę Zachodowi, czyli demokracji. Już od XIX wieku Rosja uznaje liberalne wartości za śmiertelne niebezpieczeństwo. Chęć ich zniszczenia powołała do życia rosyjski faszyzm, który narodził się wcześniej niż hitleryzm.

Szef ukraińskiego parlamentu w Sejmie o Wołyniu: Zaakceptujemy prawdę bez względu na to, jak bolesna może ona być

- Wspólnie odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny - obiecał Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, w trakcie przemowy w polskim Sejmie wspominając o zbrodni wołyńskiej.

"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Od 2002 roku na terenie częstochowskiej "Zapałczarni" istnieje Muzeum Produkcji Zapałek, a sam obiekt jest od tego czasu uznawany za unikatowy zespół dziedzictwa przemysłowego. Od 2015 roku "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii, a także wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

75 lat temu został zgładzony rotmistrz Pilecki

25 maja, czyli rocznica wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, został ustanowiony przez Europejski Parlament Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Mularczyk w Die Welt o reparacjach: „Cena ofertowa”

Dwa największe niemieckie dzienniki odnotowały wizytę wiceszefa polskiego MSZ Arkadiusza Mularczyka, który w Berlinie przekazał grupie posłów Bundestagu raport o reparacjach.

Rosjanie chcą wystawić Polsce rachunek za „wyzwolenie”. Ale przekaz propagandzistów nie jest spójny

Parlament zaczyna debaty nad żądaniem odszkodowań od… Polski. Rosjanie chcą 750 mld dolarów.

Poniatowa. Koszary na grobach i terenach obozów

Poważny orzech do zgryzienia będą mieli wojskowi. Teren, który zostanie im przekazany przez władze samorządowe Poniatowej, kryje ofiary niemieckich zbrodni.

Waszczykowski: Ukraińcy nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski

- Sprawa naszej trudnej historii powinna być rozwiązana zanim dojdzie do istotnych decyzji w sprawie przyszłości międzynarodowej Ukrainy - uważa Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były szef polskiej dyplomacji.

Aleksander Hall kończy 70 lat

Dla jednych profesor, dla innych minister, dla jeszcze innych bohater polskiej opozycji i jeden z najważniejszych polityków czasu przełomu. Dla mnie po prostu Olek. Przyjaciel i autorytet.

Rzecznik MSZ: Prezydent Zełenski powinien przeprosić za Wołyń

Prezydent Ukrainy w sprawie rzezi wołyńskiej powinien powiedzieć „przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie” - ocenił rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - My Polacy, wzięliśmy jako państwo polskie odpowiedzialność za zbrodnie dokonywane przez nasze państwo na Ukraińcach. Brakuje takiej odpowiedzialności ze strony Ukrainy, choć bardzo wiele rzeczy się zmieniło na lepsze - podkreślił w rozmowie z Onetem.

Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce

"Rozmawianie o zbrodniach popełnianych przez członków własnego narodu nigdy nie jest proste. Izraelskie uczelnie honorują dwie wybitne Polki, które badają zbrodnie polskie przeciwko Żydom w czasie II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocni też Polskę" - pisze na łamach dziennika "Haaretz" były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Rosja, Kolos na glinianych nogach

Imperialna ekspansja i mocarstwowe aspiracje Rosji przez wieki szły ręka w rękę z cywilizacyjnym zapóźnieniem. Ten melanż tworzy obraz Rosji jako mocarstwa na glinianych nogach, czego dowodzi przebieg bestialskiej inwazji Putina na Ukrainę.

Ostrzeżenie dla króla

19 maja 1649 r. angielska Izba Gmin proklamowała Rzeczpospolitą Angielską (ang. Commonwealth of England). Wcześniej izba niższa parlamentu zlikwidowała Izbę Lordów i urząd króla. Na 11 lat Wielka Brytania zamieniła się w ponurą purytańską dyktaturę pod rządami lorda protektora Olivera Cromwella, a później jego syna i następcy Richarda Cromwella.

Zapomniane królestwo Zulusów, część I

Filmy „Zulu” Cy Endfielda i „Świt Zulu” Douglasa Hickoxa dzieli 15 lat. Oba jednak opowiadają o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w trakcie tej samej wojny, w tym samym regionie Afryki Południowej i tego samego dnia.

Rok 880 – pierwszy chrzest Polski?

Pamiętny rok 966 to nie tylko data przyjęcia wiary Chrystusa przez pierwszego „historycznego” władcę Mieszka I. To także moment, z którym niekiedy wiąże się – słusznie czy niesłusznie – początki polskiej państwowości i narodziny „narodowej” tożsamości. Jak się jednak często przypuszcza, krzyż mógł zostać przyniesiony nad Wisłę niemal stulecie wcześniej, a to za sprawą apostoła Słowian – św. Metodego. Czy jednak pogląd ten jest prawdziwy?