Naukowcy wiedzą, kto wydał nazistom Annę Frank

Dochodzenie, prowadzone przez zespół naukowców przy użyciu najnowszych technik śledczych wykazało, kto najprawdopodobniej zadenuncjował nazistom rodzinę Anny Frank.

Marcin Przybysz: Reparacje. Wybierzmy przyszłość

Sfinansowanie przez Berlin w Polsce służby ochrony i wsparcia ludności mogłoby przeciąć węzeł gordyjski, jakim jest sprawa reparacji - pisze adwokat.

Marek Skolimowski: Niezawiniona bolesna rola

O użyciu armii przez władze komunistyczne w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu - pisze były wojskowy.

Prokurator IPN unieważnia wyroki stanu wojennego

Pion śledczy IPN w Warszawie prowadzi postępowania, których celem jest unieważnienie orzeczeń sądów i kolegiów ds. wykroczeń wydanych wobec osób represjonowanych.

W Krakowie powstaje Muzeum Ruchu Harcerskiego

Stolica Małopolski stanie się jednym z ważniejszych miejsc europejskiego skautingu i zyska atrakcję turystyczną.

Nie warto chodzić na skróty

Felieton historyczny nie może się posługiwać skrótami myślowymi.

Niemcy na carskim tronie

Od 400 lat relacje między Rosją a Niemcami mają wyjątkowy charakter. Jak doszło do cywilizacyjnego zbliżenia dwóch tak odmiennych kulturowo nacji?

Krzysztof Kowalski: Czuj, czuj, czuwaj!

Wiadomości o drakońskich karach za przestępstwa popełniane w związku z własnością lasu zebrał Kaźmierz Raczyński w „Codex diplomaticus majoris Poloniae od roku 1136 do roku 1597". Na przykład drzewa z wyciosanymi na nich znakami własności uważano za nietykalne, a „kto ich nie uszanował, podrąbał lub znak sfałszował, ten na nich obwieszon bywał".

Karol Marks – pruski agent

Twórca komunizmu był płatnym prowokatorem tajnych służb, a w jego pismach można było wyczuć silny niemiecki szowinizm. Gdyby tworzył w dzisiejszych czasach, zostałby uznany przez lewicę za rasistę.

Materializm dialektyczny w służbie nauki

„Odwrócimy łożyska rzek i pustynię woda użyźni, popędzimy dwudziesty wiek ku szczęściu Światowej Ojczyzny!" – pisał Władysław Broniewski w poemacie „Słowo o Stalinie". Coś proroczego dla radzieckiej nauki jest w tym, że poemat powstał w trakcie trzydniowego ciągu alkoholowego.

Taszka króla wraca do Kórnika

Do muzeum w Wielkopolsce po blisko 80 latach powróci sakwa z siodła króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Od kilku lat zabytek ten znajdował się w „areszcie", traktowany był jako dowód w sprawie karnej.

„Polacy w KL Auschwitz”. Nowa wystawa w Oświęcimiu

W Muzeum Auschwitz powstanie zupełnie nowa wystawa polska. Opowie m.in. o wojennych losach mieszkańców ziemi oświęcimskiej.

Odnawiana cerkiew na warszawskiej Woli

Zakończył się kolejny etap remontu przy Cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Parafia prowadzi prace od 2018 roku. Są one dofinansowywane przez warszawski samorząd.

Rozstrzelany sztetl Chmielnik. IPN rozpoczyna postępowanie

Prokurator stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na społeczności żydowskiej w miasteczku Chmielnik.

Rocznica śmierci Anody

73 lata temu 7 stycznia 1949 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zginął por. Jan Rodowicz "Anoda", członek Szarych Szeregów, uczestnik akcji pod Arsenałem.

Setna rocznica urodzin pioniera polskich komputerów

Romuald Marczyński był konstruktorem pierwszego polskiego komputera cyfrowego. Urodził się dokładnie sto lat temu: 7 stycznia 1922 r.

Chwała rurmistrzom

Portal PAP Nauka w Polsce zamieścił artykuł zatytułowany „Historia wody, czyli jak pozyskiwano najcenniejszy dla człowieka płyn". Daje on przegląd myśli technicznej wprzęgniętej w przeciwdziałanie deficytowi wody.

Tajemnica zniknięcia Musy Sadra

Są blizny, które nigdy się nie zagoją. Choć od zaginięcia Musy Sadra – przywódcy libańskich szyitów – upłynęło już ponad 40 lat, nie brak wiernych, którzy liczą na jego powrót.