Klątwa rodziny Gandhich

Siedem lat dzieliło śmierć Indiry Gandhi od zamachu na jej syna Rajiva. Oboje zginęli z rąk zamachowców. Choć zabójcy są znani, ich mocodawców nigdy nie ujęto. Według zwolenników teorii spiskowych w obu wypadkach za zamachami stali międzynarodowi handlarze bronią.

Wielka dusza Indii

30 stycznia 1948 r. trzy kule zamachowca zakończyły życie człowieka, który dla wielu Hindusów stał się symbolem walki o niepodległość. Czy zabójstwo Mahatmy Gandhiego dowodziło, że społeczeństwo indyjskie nie jest przygotowane do życia w demokracji?

Poślizg z upamiętnieniem Cudu nad Wisłą

Termin budowy pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie może być zagrożony. Uzależniony jest od planowanej przez warszawski ratusz rewitalizacji placu Na Rozdrożu.

Reparacje to decyzja polityczna

Trzeba przygotować kalkulacje strat spowodowanych przez Rosję podczas wojny – uważa Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Niemiecka pamięć o powstaniu warszawskim

Kiedy odchodzi generacja polskich świadków, to deficytowa pamięć o powstaniu warszawskim w Niemczech – po 78 latach od jego wybuchu – urasta do rangi polskiej racji stanu.

Co jest nie tak z tymi konopiami?

Roślina, której włókna dosłownie wplotły się w historię ludzkości, a dym powstający podczas spalania ułatwiał łączność z bogami oraz odprężenie, stała się wrogiem publicznym nr 1, a jej delegalizacja zniszczyła życie setek tysięcy ludzi.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 29: Sterowanie komputerem za pomocą interfejsu graficznego

Stworzony dla indywidualnych użytkowników system Windows 3.11 był efektowny wizualnie i łatwy w obsłudze, jednak niestety bywał niestabilny.

Kalorie rządziły i rządzą światem

„Jedzenie i picie jest integralną częścią historii społecznej” – tym zdaniem prof. Ernst Schubert rozpoczyna swoją książkę „Jedzenie i picie w średniowieczu”, następnie na 500 stronach ukazuje działanie tego mechanizmu w tamtej epoce. Najnowsze badania nad epoką kamienia dowodzą uniwersalności tej obserwacji – rozwój zależy od sposobu zdobywania pożywienia.

Rocznica wielkiego spisku

250 lat temu dokonano jednego z najbardziej odrażających i bandyckich aktów terroryzmu międzynarodowego w dziejach świata.

Wstań i walcz! – debata nad współczesnym patriotyzmem

Kto biłby się za Warszawę w 2022 roku: student czy kibic Legii? Skąd rosnąca popularność wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Anioły, które niosły śmierć

Husaria istniała niemal trzy wieki, a swoje największe triumfy odnosiła w XVII stuleciu. Była to, według opinii wielu, najlepsza i najpiękniejsza kawaleria świata. To ona poprowadziła polskiego królewicza Władysława na tron moskiewski, to ona rozgromiła Turków pod Wiedniem.

Zachor w Muzeum KL Plaszow

Losy więźniów obozu KL Plaszow zostaną przypomniane 7 sierpnia w rocznicę tzw. czarnej niedzieli.

Traczyk-Stawska o konflikcie z wojewodą: Jestem żołnierzem, jestem bezpartyjna

- Pan wojewoda nie rozumie, że Cmentarz Powstańców Warszawy ma być całością, która na cały świat, głośno będzie wołać o pokój - podkreśliła Wanda Traczyk-Stawska, mówiąc o krzyżu, który miał stanąć na kurhanie przy pomniku "Polegli Niepokonani”. - Jego podejście do tej sprawy to dowód na to, jaki ma do nas, powstańców stosunek - zaznaczyła żołnierka AK.

Kamil Sikora: Niekończąca się gra reparacjami

Od kilku lat PiS zapowiada, że wystąpi do Niemiec z żądaniem odszkodowań za straty wojenne. I nie robi nic.

Czy Berlin zwróci obrazy wywiezione z Wrocławia? „Władze polskie nie wystosowały zapytania”

Władze niemieckie mogą rozmawiać „w duchu dialogu i porozumienia” o zwrocie utraconych przez Polskę dzieł sztuki, jeśli resort kultury złoży wniosek.

Traczyk-Stawska o krzyżu na pomniku powstańców: Idę na wojnę, nie ustąpię

- Pan wojewoda zapomniał, że to ja, stary żołnierz, jestem gospodarzem tego miejsca. Ja wykonuję rozkaz. Jestem zaskoczona i rozgniewana. Idę na wojnę i nie ustąpię - zaznaczyła uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, mówiąc o krzyżu na pomniku "Polegli Niepokonani”.

Michał Szułdrzyński: Bąkiewicz na rocznicy powstania, czyli między flagą tęczową a brunatną

Czy żarty Jarosława Kaczyńskiego z osób transpłciowych mają coś wspólnego z marszem narodowców, który przeszedł ulicami Warszawy 1 sierpnia? Tak. I to więcej, niż by się mogło wydawać.

78. rocznica wybuchu powstania: Stolica zatrzymała się w hołdzie bohaterom

Gdy w godzinę W uruchomione zostały syreny alarmowe, piesi i samochody w Warszawie i wielu innych miastach się zatrzymali.