Reklama
Rozwiń

Japoński koncern boleśnie odczuł koreański bojkot

Japoński koncern Asahi poinformował, że koreański bojkot sporo go kosztował.

Aktualizacja: 13.02.2020 12:58 Publikacja: 13.02.2020 11:32

Japoński koncern boleśnie odczuł koreański bojkot

Foto: Bloomberg

ula

Koncern Asahi Group Holdings poinformował, że bojkot konsumentów w Korei Południowej kosztował go w zeszłym roku aż 3 mld jenów (około 107 mln złotych).

Atsushi Katsuki, dyrektor wykonawczy koncernu, poinformował, że także w tym roku największy japoński browar notuje ogromny spadek sprzedaży swoich produktów w Korei Południowej.

Koreańczycy praktycznie przestali w zeszłym roku kupować japońskie piwo. W 2018 roku wartość eksportu japońskiego piwa wynosiła ponad 800 mln jenów. Korea Południowa była dotychczas jednym z największych rynków zagranicznych japońskiego piwa, a w 2018 roku przypadło na nią aż 60 proc. eksportu.

Koreańscy importerzy musieli zutylizować piwo ze swoich magazynów, ponieważ zapasy przekroczyły date przydatności do spożycia - informuje agencja Reutera.

Bojkot japońskich towarów w Korei południowej to pokłosie konfliktu o odszkodowania dla koreańskich robotników przymusowych z czasów II wojny światowej. W 2018 roku południowokoreański sąd nakazał japońskiej firmie wypłacić odszkodowania czterem byłym robotnikom przymusowym. Władze w Tokio uznały wyrok za niedopuszczalny i pokreśliły, iż sprawa rozliczeń została rozwiązana w 1965 roku.

Reklama
Reklama

W ramach retorsji władze w Tokio zdecydowały wzmożeniu kontroli południowokoreańskiego eksportu, a w sierpniu 2019 roku Japonia zdecydowała o wykreśleniu Korei z listy krajów uprzywilejowanych w stosunkach handlowych.

Zysk operacyjny Asahi w 2019 r. Spadł o 4,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i spadł do 201 mld jenów. W tym roku firma prognozuje wzrost o 1 proc. do 203 mld jenów. Analitycy zakładali, że zysk koncernu wyniesie 242 mld jenów.

Handel
Trump grozi Kanadzie 35-procentowym cłem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Handel
Cła Trumpa blokują import odzieży z Chin do USA. Najniższy poziom od 22 lat
Handel
Donald Trump zapowiada nowe cła. „Dzisiaj zajmujemy się miedzią”
Handel
Grupa VRG na zakupach. W.Kruk przejmie znaną sieć butików
Handel
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama