Kraje na całym świecie wprowadziły 222 ograniczeń w eksporcie sprzętu medycznego i leków, w niektórych przypadkach też żywności — wynika z ustaleń szwajcarskiej grupy monitorowania sytuacji, Global Trade Alert. W przypadku wyrobów medycznych było ich więcej 20 razy od normalnego poziomu. Te ograniczenia są stopniowo łagodzone, ale pandemia wzmocniła protekcjonistyczne argumenty zwracając uwagę, jak globalne łańcuchy dostaw mogą pozbawić ludzi podstawowej ochrony, zakłócić dostawy żywności i zagrozić miejscom pracy.
Prezydent Donald Trump oświadczył, że chce zerwać powiązania z Chinami, Unia Europejska planuje bariery wobec inwestycji z Chin i z innych krajów spoza bloku, a Chiny wymagają deklaracji, że importowana żywność jest bez wirusa. Była komisarz ds. handlu, Cecilia Malmström stwierdziła, że pojawiła się na świecie niepokojąca tendencja do protekcjonizmu i do nowych konfliktów handlowych po krótkiej przerwie z powodu kryzysu sanitarnego.
Światowa Organizacja Handlu uznała, że w tegorocznej wymianie towarowej nastąpi rekordowy spadek, a szersze restrykcje nie pozwolą na poprawę w 2021 r. W ostatnich 2 tygodniach Stany wycofały się z negocjowania z krajami Unii podatku od firm cyfrowych i zapowiedziały „szerokie zresetowanie” stawek celnych uzgodnionych z partnerami WTO. Zagroziły też nowymi cłami na wiele produktów europejskich, aby utrzymać presję w trwającym od 16 lat sporze o subwencjonowanie producentów samolotów.
Retoryka polityczna wykracza w pewnym stopniu poza realia: handel USA-Chiny wzrósł w kwietniu po spadku z powodu pandemii, przedstawiciele administracji mówili, że Chiny zobowiązały się kupować więcej amerykańskich produktów zgodnie z umową I fazy.
Szefowie Unii spotkali się wirtualnie 22 czerwca z przywódcami chińskimi, choć Bruksela powiedziała im, by dotrzymali obietnicy zapewnienia większego dostępu firmom z Europy i skrytykowała za działania Chin wobec koronawirusa i w Hongkongu. Chińczycy zaproponowali większą współpracę w walce z COVID-19 i wezwali Unię, by złagodziła kontrole eksportu, następnie Pekin ogłosił otwarcie dalszych 7 sektorów dla inwestorów z zagranicy.