Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 22:09 Publikacja: 28.12.2023 03:00
Ręcznie gięte krzesła Pagedu podbijają świat. Zrobiły furorę nawet w Japonii i dalekiej Australii
Foto: mat. pras.
W 90-letniej firmie w Piszu wiek to kwestia względna: piękną, koronkową choinkę ze sklejki zdobiącą recepcję wyrzeźbiły programowane komputerowo obrabiarki CNC, ale już specjaliści od pagedowych giętych krzeseł z Bialskiej Jasienicy formują bukowe oparcia ręcznie, na stolarskim kopycie – ściśle według najlepszej rzemieślniczej tradycji.
Świetliste od brzozowej sklejki kanapy, foteliki i zydle Pagedu to dziś prawdziwy hit eksportowy. Jakość starannej roboty docenia świat – meble „hand made” z Beskidów jadą do kilkudziesięciu krajów. I choć ostatni kryzys mocno uderzył w meblarzy, w tym w zatrudniającą 2 tys. pracowników grupę Paged, skreślając ich produkty – i to bezlitośnie, w globalnej skali – z listy najpilniejszych domowych wydatków w dotkniętych inflacją i spowolnieniem krajach, to ponadczasowe krzesła z Polski wciąż są pożądane w Japonii, Australii czy USA. Wszędzie tam solidne rzemiosło z Morąga i Piszu i innych meblowych firm liczącej siedem zakładów korporacji wygrywa w prostym rachunku stosunku jakości i elegancji do ceny.
W piątek, 13 grudnia, rozpoczął się ogólnopolski protest przed sklepami sieci Lidl. Kulminacja ma nastąpić w sobotę, z pikietą centralną w Warszawie. Demonstranci wyrażają sprzeciw wobec inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie.
Grupa sieci sklepów z odzieżą, obuwiem i wyposażeniem wnętrz ma plan na skokowy wzrost.
Padły pierwsze salwy w wojnie handlowej między Unią Europejską i Chinami. Pekin odpowiedział kaucjami na alkohol na nałożone przez Brukselę cła na samochody elektryczne. Czy kolejnym celem będą produkty mleczarskie?
Koszt przygotowania tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami wraz z barszczem przed świętami jest w Polsce o 13 proc. wyższy niż rok temu. Tylko Brytyjczycy i Australijczycy notują większy wzrost ceny. Najdroższy obiad zjedzą natomiast Hiszpanie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W listopadzie ceny wzrosły o średnio 5,5 proc., ale wiele produktów kupowanych często właśnie na święta zdrożało aż w dwucyfrowym tempie. To nie tylko masło, ale także warzywa, owoce, kawa czy czekolada.
Fotele relaksacyjne z funkcją masażu nierzadko zaliczane są do kategorii mebli użytkowych – przydatnych i praktycznych, ale niezbyt eleganckich. Czy rzeczywiście można je tak określić? Nic bardziej mylnego! Współczesne mechanizmy masujące, nawet te zaawansowane, nie muszą psuć ich estetyki. Nowoczesne fotele relaksacyjne cechują się i wysokiej jakości materiałami, funkcjonalnością i efektownym wyglądem. Zobacz, jak wybrać model, który znajdzie stałe miejsce w Twoim salonie!
Znaleziono ciało Jerzego Krzanowskiego, współzałożyciela Nowego Stylu, należącego do największych producentów krzeseł w Europie.
Innowacją nie muszą być tylko nowoczesne technologie. A dowodzi tego start-up The True Green, który z materiału opracowanego na bazie łodyg konopi włóknistych tworzy meble. Rodzima spółka pojechała z nimi do Mediolanu.
Zalewają nas tanie, nietrwałe meble. Do zjawiska tego przylgnęła nazwa „fast furniture” – na wzór fast fashion, czyli „szybkiej mody”. Efekt? Meble, które dawniej musiały wytrzymać wiele lat, po paru sezonach nadają się na śmietnik – bo stały się „niemodne” lub po prostu są niskiej jakości.
Miniony rok był dla meblowej branży najsłabszy od dwóch dekad. Mimo to, z przychodami 94 mld zł, udało się nam utrzymać pozycję lidera produkcji w Europie.
Nie chodzi o promocje, ale cięcie regularnych cen tysięcy produktów. Do końca sierpnia akcja ma objąć połowę asortymentu sklepów sieci.
Spadek sprzedaży, także na rynkach eksportowych, drożejące drewno z Lasów Państwowych, do tego hojne podwyżki minimalnej pensji – to wszystko mocno bije w polskie meblarstwo.
Nowe zasady sprzedaży drewna mają chronić zyski Lasów Państwowych. Interesy producentów mebli i innych branż zignorowano – twierdzą przedsiębiorcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas