Aktualizacja: 13.12.2024 06:21 Publikacja: 04.05.2023 03:00
Czas skokowych wzrostów cen materiałów budowlanych jest już, na szczęście, za nami
Foto: juniart / AdobeStock
W 2022 r. ceny materiałów rosły nawet o kilkadziesiąt procent, były kategorie z jeszcze wyższą dynamiką. Co więcej, wielu produktów okresowo nawet brakowało w sklepach czy hurtowniach. W tym roku widać na rynku zmianę sytuacji.
– Ceny materiałów budowlano-remontowych w marcu br. były wyższe średnio o 11 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku. Natomiast nie zmieniły się w stosunku do lutego – mówi Marzena Mysior-Syczuk, rzecznik Grupy PSB.
Grupa sieci sklepów z odzieżą, obuwiem i wyposażeniem wnętrz ma plan na skokowy wzrost.
Padły pierwsze salwy w wojnie handlowej między Unią Europejską i Chinami. Pekin odpowiedział kaucjami na alkohol na nałożone przez Brukselę cła na samochody elektryczne. Czy kolejnym celem będą produkty mleczarskie?
Koszt przygotowania tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami wraz z barszczem przed świętami jest w Polsce o 13 proc. wyższy niż rok temu. Tylko Brytyjczycy i Australijczycy notują większy wzrost ceny. Najdroższy obiad zjedzą natomiast Hiszpanie.
W listopadzie ceny wzrosły o średnio 5,5 proc., ale wiele produktów kupowanych często właśnie na święta zdrożało aż w dwucyfrowym tempie. To nie tylko masło, ale także warzywa, owoce, kawa czy czekolada.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Sprzedawcy to tradycyjnie najbardziej zadłużona branża w Polsce, a obecnie są już pod kreską na ponad 2,4 mld zł. Koniunktura im zdecydowanie nie sprzyja, na dotychczasowe problemy i wzrost kosztów nakłada się wojna cenowa dyskontów i konkurencja e-handlu.
Naukowcy odkryli sposób na wzmocnienie struktury cementu. Ma być odporniejszy na uszkodzenia niż beton. Inspiracją były... ludzkie kości.
Od 15 sierpnia 2024 r. rozszerzony został zakres zastosowania w budownictwie elementów drewnianych. Do jakich konstrukcji i na jakich warunkach można wykorzystać budulec w postaci drewna?
Marzec był kolejnym miesiącem, w którym zmalały ceny większość produktów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Bardziej potaniały jednak produkty oferowane w hurcie niż w detalu.
Przedsiębiorcy z rynku budowlanego alarmują, że słabnie na nim koniunktura i powraca obrót bez faktur. Domagają się od premiera Donalda Tuska przywrócenia zwrotu VAT za materiały budowlane albo ulgi w podatku dochodowym.
Luty to szósty z rzędu miesiąc, w którym tanieje większość produktów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak będzie w kolejnych miesiącach, w dużej mierze zależy od sytuacji gospodarczej w Polsce.
Trzeba przywrócić zwrot VAT za materiały budowlane, by ożywić rynek i zredukować szarą strefę – postuluje 41 organizacji przedsiębiorców.
Zapotrzebowanie na materiały budowlane jest mniejsze niż w 2022 r. Mimo to ceny tylko niektórych wyrobów spadają. Producenci nie za bardzo widzą pole do ich obniżek, bo cały czas muszą radzić sobie z wysokimi kosztami.
Ludzie nie myślą dziś o tym, by budować domy czy kupować mieszkania, albo je remontować. Mają inne potrzeby. Martwią się, jak przeżyć – mówi Maciej Złotowski, właściciel sieci hurtowni budowlanych GOLD-TRADE, platformy e-commerce SklepyGT, a także firmy deweloperskiej DevelopmentGT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas