W ostatni piątek listopada zwyczajowo w USA trwa szaleństwo zakupowe, a zwyczaj ten z ochotą podchwycili też sprzedawcy w Polsce, co spotkało się z zainteresowaniem konsumentów.
Ten rok może być pod tym względem jednak zupełnie inny, choć wciąż 90 proc. sklepów deklaruje, że zamierza obniżyć w tym czasie ceny produktów lub usług. Ale co trzeci właściciel sklepu internetowego przyznaje, że obniżki będą niższe niż w poprzednich latach – wynika z badania operatora płatniczego Tpay, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza.
Słabnie czar rabatów
W efekcie co drugi sprzedawca wprowadzi w ramach Black Friday maksymalnie 30 proc. rabatu. Połowa zapowiada, że nie zaoferuje klientom darmowej dostawy. Co nie znaczy, że sklepy nie widzą tu potencjału: rok temu wśród sklepów współpracujących z TPay sprzedaż w Black Friday wzrosła średnio o 160 proc. w porównaniu z pozostałymi dniami miesiąca.
– Black Friday w Polsce nigdy nie było tak wielkim świętem promocji, jak w USA. Rabaty nie imponowały wysokością, a jeśli już, to dotyczyły wybranych produktów. Niektóre marki świadomie nie brały udziału w wyścigu na obniżki i nie udzielały rabatów z tej okazji – mówi Kacper Skoczylas, szef marketingu w cyber_Folks z Grupy R22. – W tym roku może się to zmienić, w związku z wysoką inflacją maleje popyt. Atrakcyjne ceny mogą go zwiększyć, bo klienci szukają okazji na zaoszczędzenie – dodaje, zaznaczając, że nie wdrożono w Polsce dyrektywy Omnibus.