– Systemem kaucyjnym zostaną objęte opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3l, opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5l oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1l – informuje ministerstwo klimatu i środowiska w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Długo wyczekiwana ustawa wreszcie została opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Rynek czekał na to od kwietnia.
Zmiany idą w dużej mierze na rękę handlowi, w ostatniej chwili minister klimatu postanowił ustąpić w kwestii butelek jednorazowych, które usunięto z systemu, a także wielkości sklepów, od których placówki będą miały obowiązek zbierać butelki.
Główne zmiany wobec wcześniejszych zapowiedzi wiceministra Jacka Ozdoby to: z frakcji, czyli rodzaju materiału, z którego zrobione są butelki, wypadło szkło jednorazowe, zostają natomiast wielorazowe butelki szklane, butelki plastikowe i puszki aluminiowe.
Czytaj więcej
Z monitoringu cen w ponad 40 tys. sklepów detalicznych wynika, że we wrześniu codzienne zakupy były droższe średnio o 24,1 proc. niż rok wcześniej. Zdrożała każda z analizowanych kategorii.
„Ważną i oczekiwaną zmianą było usunięcie z projektowanego systemu kaucyjnego szkła jednorazowego, o czym mówiliśmy już od dawna – sklepy nie mają możliwości składowania jednorazowych opakowań szklanych, ponadto ich zbiórka jest już w Polsce na wysokim poziomie (rzędu 70 proc.), dlatego też wprowadzanie tego elementu do systemu kaucyjnego i zmuszanie sklepów do jego prowadzenia nie byłoby ani celowe, ani potrzebne i utrudniłoby dodatkowo funkcjonowanie zwłaszcza mniejszych placówek handlowych” – pisze redakcji Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.