Reklama
Rozwiń

Unia nie potrzebuje brytyjskiej żywności i napojów

Eksport brytyjskiej żywności i napojów do Unii Europejskiej załamał się w styczniu o 75,5 proc. — podała branżowa organizacja Food and Drink Federation. Winne w dużym stopniu były bariery po brexicie.

Aktualizacja: 23.03.2021 13:01 Publikacja: 23.03.2021 10:05

Oxford Street

Oxford Street

Foto: AFP

FDF podkreśliła, że najgorszy wynik przypadł na Irlandię: w styczniu 2020 była największym brytyjskim rynkiem z ok. 18 procentami eksportu, teraz ten udział zmalał do 5 proc. Głównym powodem pogorszenia było gromadzenie zapasów przed brexitem i mały popyt sektora hotelarsko-gastronomicznego w czasie pandemii. „Znaczną część tego spadku wywołały nowe bariery pozataryfowe, które szczególnie mocno dotknęły mniejszych producentów”— uważa organizacja.

- Firmy mają do czynienia z dużymi wyzwaniami w handlu z Unią, a małe firmy zamknęły się, bo nie funkcjonuje grupowanie przesyłek — wyjaśnił Dominic Goudie, szef działu międzynarodowego handlu w FDF. — Z braku istniejących rozwiązań unijni eksporterzy będą mieć takie same trudności, kiedy zacznie obowiązywać w 2022 r. brytyjski model operacyjny pełnej granicy — dodał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Handel
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Handel
Popularny japoński napój drożeje. Szykujcie się na coraz droższą matchę
Handel
Ostatnie chwile na wynegocjowanie pokoju w wojnie celnej Donalda Trumpa z Europą
Handel
Mrożonki kupujemy nie tylko w czasie upałów. Lody nie są jedynym hitem
Handel
Cła Trumpa mogą uderzyć w hossę na giełdzie w Tokio