Prezenty będą droższe i nie zawsze takie, jak chcemy

Przez globalne problemy z zerwanymi łańcuchami dostaw sklepy w Polsce borykają się z brakami towarów i opóźnieniami w zaopatrzeniu. To wyzwanie dla ruszającego właśnie szczytu sprzedażowego.

Aktualizacja: 04.11.2021 20:02 Publikacja: 03.11.2021 21:00

Prezenty będą droższe i nie zawsze takie, jak chcemy

Foto: Adobe Stock

Dla branży handlowej rusza okres prawdziwych żniw. Zaczyna się już 11 listopada (od znacznie mniej popularnego niż w Azji tzw. Dnia Singla), a kulminacja przypada z końcem miesiąca, podczas Black Friday (26 listopada) i Cyber Monday (29 listopada). Kolejny, tradycyjny już boom zakupowy to czas przed świętami Bożego Narodzenia. Ale najlepsze dwa miesiące w roku dla wielu sprzedawców tym razem to potężne wyzwanie, a co za tym idzie, i dla konsumentów. W br. wielu z nas nie ma co liczyć na wymarzony prezent – zerwane łańcuchy dostaw, będące pokłosiem pandemii, sprawią, że Święty Mikołaj będzie musiał kupować akurat to, co jest na półkach, a nie to, co chcemy.

Czytaj więcej

Nowe paragony grozy. Ile będzie nas kosztować Boże Narodzenie?

Kłopot dotyczy głównie sprzętów elektronicznych (z uwagi na braki chipów). Już dziś coraz więcej e-sklepów doświadcza problemów z dostępnością towaru, a – jak ostrzegają eksperci – najbardziej konsekwencje zakłóceń odczują małe i średnie podmioty. Prezenty pod choinkę będą też znacznie droższe. Analitycy prognozują, że skok cen, wywołany m.in. wzrostem kosztów frachtu, brakami kontenerów oraz ograniczoną podażą części produktów, a wspierany inflacją, może sięgnąć nawet 20 proc.

Skromne obniżki

Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes Stowarzyszenia ITCorner i managing partner w Unity Group, mówi wprost: o sukcesie e-sklepów w czasie nadchodzących pików sprzedażowych zdecyduje dostępność towaru. Jak wskazuje, coraz więcej podmiotów doświadcza problemów z dostępnością produktów. – Na skutek nagromadzenia różnych negatywnych czynników te docierają z Azji z dużym opóźnieniem lub nie docierają w ogóle. Firmy większe, z dużą płynnością, np. takie jak CCC, LPP czy RTV Euro AGD, już zatowarowały się na zapas, ale rynek e-commerce to przede wszystkim małe i średnie podmioty. To one odczują najbardziej konsekwencje zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw – twierdzi Rudno-Rudziński. I podkreśla, że w warunkach ograniczonego dostępu towaru firmy nie będą tak skłonne do tego, by rezygnować z większej marży i robić superpromocje. – Tym samym tegoroczne Dzień Singla czy Black Friday mogą być skromniejsze pod względem obniżek cenowych – przekonuje.

Kamil Szanser, dyrektor w Furgonetce (broker kurierski), zaznacza, że porty i koleje pracują obecnie ponad normę.

Czytaj więcej

Czarny Piątek ma być jak potężny dopalacz dla firm i sklepów

– W Europie i USA już teraz są spore kolejki, a zapowiadają się jeszcze większe utrudnienia. Wiele wskazuje, że Chiny utrudniają wchodzenie i wychodzenie ze swoich portów, dodatkowo brakuje kontenerów, aby przygotowywać kolejne wysyłki. Te aspekty będą miały wpływ na handel w Polsce i będą jednymi z elementów, które spowodują wzrost cen towarów – potwierdza nasz rozmówca.

Magazyny pełne braków

Zdaniem Kamila Szansera pustych półek w okresie przedświątecznym jednak nie uświadczymy, bo utrudnienia trwają już na tyle długo, że wielu sprzedawców towarów importowanych zapełniło magazyny na zapas. – Wiele firm zastanawia się wręcz nad odtwarzaniem powierzchni magazynowych, które wcześniej były likwidowane – dodaje Piotr Matysik, prezes Marketplanet.

W obecnej sytuacji sklepy będą oferować nam więc to, co mają. – A my będziemy opróżniać portfele na produkty, które będą dostępne – komentuje Szanser.

Czytaj więcej

Nadchodzą drogie święta. Choinki i ozdoby będą droższe

Jeśli zatem ktoś marzy o nowym iPhonie 13 czy konsoli PlayStation 5, to w tym roku Święty Mikołaj może nie spełnić tych życzeń. Deficyt po stronie podażowej tych sprzętów jest ogromny. Lisa Su, dyrektor generalna AMD (firmy, której chipy są używane w PS5), powiedziała niedawno, że kupno konsoli Sony przestanie być zadaniem niemal niewykonalnym najwcześniej dopiero w połowie 2022 r. W cierpliwość uzbroić muszą się też fani najnowszej konsoli Microsoftu – Xbox Series X/S.

W polskich sklepach olbrzymie są też braki smartfonów Apple. Gigant musiał zrewidować swoje plany produkcji telefonów najnowszej serii aż o 11 proc. (na rynek z fabryk Apple'a trafi w br. nawet o 10 mln sztuk mniej „trzynastek", niż planowano). Ale i zakup smartfonów innych producentów może być wyzwaniem. IDC podało, że w III kwartale w naszym regionie Europy na rynki trafiło o ponad 23 proc. mniej urządzeń niż przed rokiem.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"
Katarzyna Iwanich, prezes Insightland, grupa Hexe Capital

To, że będą problemy z dostępnością towarów, potwierdza nam większość firm e-commerce, z którymi współpracujemy. Świąteczną walkę o klienta wygrają sprzedawcy, którzy szybciej zareagowali na problemy z łańcuchem dostaw i zdążyli zatowarować się na przedświąteczny szczyt kilka miesięcy temu. Mogą być spokojni o wyniki i sprzedaż w IV kwartale. Jednak sklepy, które wcześniej nie zorientowały się w sytuacji, nie mają obecnie większych szans, aby nadrobić dystans. Zamówienia składane teraz raczej nie mają już co liczyć na realizację. Nawet z realizacją tych sprzed miesiąca sytuacja jest niepewna. Do problemu z przerwanymi łańcuchami dostaw dochodzą jeszcze wyzwania związane z dużo wyższymi obecnie kosztami frachtu, a czarę goryczy dopełnia podwyższony VAT na towary z Azji.

Przetargi na sprzęt IT zagrożone?

Zamówienia w branży elektronicznej znalazły się na ostrym zakręcie. Producenci i dystrybutorzy sprzętu wystąpili do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych m.in. o umożliwienie zamawiającym wydatkowania i realizacji tegorocznego budżetu na zakup urządzeń IT w okresie wydłużonym o pół roku. Powód? Duże opóźnienia w dostawach oraz niedobory towarów. Związek Cyfrowa Polska ostrzegł, że kłopoty z dostępnością sprzętu elektronicznego mogą przełożyć się na problemy z realizacją zamówień w postępowaniach przetargowych dla administracji. Apeluje o wydłużenie czasu dostaw, gdyż „standardowe terminy, które zamawiający umieszczają w umowach, wydają się niemożliwe do utrzymania". Zaleca ponadto przeprowadzenie postępowań, w których możliwe będą dostawy cykliczne lub jedynie częściowe całości zamówionego asortymentu IT.

Czytaj więcej

Mniejsze zabawki na święta. Problem z kontenerami zmienia rynek
Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Chiny zaprzeczają: Nie toczą się żadne rozmowy z USA w sprawie ceł